Na zmodernizowanym Placu Straży w Sulejowie odbywały się już różne patriotyczne uroczystości, ale podobnej nikt wcześniej tam nie zorganizował. W sobotę, 26 października 2024 roku żołnierze VIII turnusu szkolenia podstawowego dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej 7. Batalionu 25. Brygady Kawalerii Powietrznej imienia księcia Józefa Poniatowskiego, złożyli przysięgę wojskową.
Już od rana na Placu Straży można było obejrzeć prezentację statyczną uzbrojenia Wojska Polskiego, a o godzinie 11:00 oficjalnie rozpoczęto tę podniosłą uroczystość. Jej głównym punktem było złożenie uroczystej przysięgi przez kilkudziesięciu żołnierzy tomaszowskiej jednostki. Gratulacje złożyli im między innymi dowódcy, reprezentujący tomaszowską brygadę – podpułkownik Łukasz Czacherski, dowódca 7. Batalionu kawalerii powietrznej i podpułkownik Jarosław Imiołek, dowódca 25. Batalionu dowodzenia imienia majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” 25, a także poseł Adrian Witczak i Dorota Jankowska, burmistrz Sulejowa.
– Służba w Wojsku Polskim to służba dla społeczeństwa, dla tych, którzy potrzebują naszej pomocy. W dzisiejszym świecie, gdzie zagrożenia mogą przybierać różnorodne formy nasza obecność w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej staje się nie tylko zaszczytem, ale wiąże się również z ogromną odpowiedzialnością. Odpowiedzialnością nie tylko za losy naszej Ojczyzny, ale za losy waszych kolegów i koleżanek, bo kiedy przyjdzie wam stanąć na polu walki, będziecie musieli polegać na sobie nawzajem. (…) Dzisiaj, z momentem złożenie przysięgi wojskowej- weszliście w szeregi tych, którzy nie wahają się stanąć w obronie wolności, sprawiedliwości i bezpieczeństwa. To moment, w którym przyrzekaliście, że będziecie bronić naszego kraju, naszej suwerenności, ale także wartości, które są dla nas wszystkich najważniejsze. Niech ta przysięga będzie dla was nie tylko formalnym zobowiązaniem, ale także osobistym wyzwaniem – powiedział podpułkownik Łukasz Czacherski.
Z kolei podpułkownik Jarosław Imiołek, dowódca 25. Batalionu dowodzenia imienia majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” podkreślał, że jako sulejowianin musi szczególnie pamiętać o jednej rzeczy. – To okazja do uczczenia pamięci tych, którzy oddali życie za Ojczyznę. Moim obowiązkiem, jako mieszkańca gminy Sulejów, jest strzec pamięci poległych ponad 700 mieszkańców podczas tragicznych wydarzeń z dnia 4 września 1939 roku. Chwile takie jak przysięga wojskowa mogą tylko wzmocnić poczucie przynależności do narodu polskiej i kształtować patriotyzm wśród lokalnej społeczności, a w szczególności młodzieży. Nosząc mundur z biało-czerwoną flagą każdego dnia należy każdego dnia godnie reprezentować wartości i ideały, o które walczyły kolejnej pokolenia naszych rodaków – powiedział .
– Wierzę, że już niedługo, po ukończonym teraz szkoleniu podstawowym, wielu z nas wstąpi w szeregi Wojska Polskiego jako żołnierze. – powiedział szeregowy Hubert Siczek.
Gminę Sulejów podczas tej podniosłej uroczystości oprócz burmistrz reprezentowali również radni Rady Powiatu Piotrkowskiego oraz Rady Miejskiej w Sulejowie. Dorota Jankowska pogratulowała wszystkim żołnierzom, ale też podziękowała za ich służbę Ojczyźnie. – Dziś ziemia sulejowska usłyszała słowa przysięgi wojskowej. Słowa, które zawierają w sobie ofiarność, patriotyzm, słowa niezwykle wzruszające: „Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić.” Służba wojskowa jest nie tylko zawodem czy obowiązkiem. Jest także wewnętrznym nakazem sumienia, nakazem serca. Tradycje żołnierskie Polaków poprzez wieki związały służbę wojskową z miłością Ojczyzny. My mieszkańcy gminy Sulejów, tak bardzo dotkniętej ogniem wojny na przestrzeni dziejów, potrafimy docenić poświęcenie jako największego patriotyzmu. Wyrażamy więc wdzięczność za decyzję o przystąpieniu do służby wojskowej żołnierzy dziś składających przysięgę. Wdzięczność dla kadry szkolącej i całego korpusu oficerskiego. Życzę też wszystkim wojskowym, by służba Ojczyźnie przynosiła satysfakcję zawodową i osobistą oraz zasłużone uznanie – podsumowała Dorota Jankowska.
Na koniec żołnierze uczestniczący w przysiędze, defiladowali przed zaproszonymi gośćmi oraz swoimi bliskimi, którzy później wyszli na Plac Straży aby osobiście im pogratulować i upamiętnić tę wyjątkową, wzruszającą chwilę.
Polecamy