Rozpoczął się czas wakacji. Dla rolników to czas nasilonych prac polowych. Pośpiech, nieuwaga, zmęczenie lub warunki pogodowe determinują większą liczbę wypadków przy pracy rolniczej. Najczęstszymi grupami wypadków przy pracy rolniczej w województwie łódzkim w I półroczu tego roku były: „upadek osób” (47,2% wszystkich zdarzeń), „uderzenia, przygniecenia i pogryzienia przez zwierzęta” (12,5%) oraz „pochwycenia i uderzenia przez ruchome części maszyn i urządzeń” (13,1%). W pierwszej grupie odnotowano procentowy wzrost liczby wypadków. Natomiast w grupach wypadków z użyciem maszyn oraz zwierząt odnotowano procentowy spadek liczby wypadków.
Ciągniki, kombajny i maszyny pracujące po kilkanaście godzin dziennie wymagają codziennych zabiegów konserwacyjnych. Wszystkie części mechaniczne pracujące w ruchu muszą być systematycznie smarowane i sprawdzane czy są sprawne. Zatarte łożyska są bardzo częstą przyczyną pożarów kombajnów czy pras do słomy. Kolejną zasadą jaką należy przestrzegać jest zabezpieczenie podręcznego sprzętu gaśniczego (gaśnic) do prowadzenia ewentualnych działań gaśniczych. – Tylko od początku lipca, strażacy zanotowali 9 pożarów upraw zbóż, w tym 3 z udziałem kombajnów. Spłonęło prawie 20 ha upraw. Uszkodzone (nadpalone) zostały 3 kombajny. 5 pożarów powstało na skutek usterki maszyny rolniczej, przyczyną 4 było zaprószenie ognia.
Największy pożar strażacy zanotowali w Witowie, tam paliło się 10,5 ha zbóż, z ogniem walczyło 5 zastępów, czyli 31 strażaków – poinformował st. kpt. Piotr Kaźmierczak, oficer prasowy KM PSP w Piotrkowie.
Szczególnej rozwagi w tym okresie wymaga używanie ognia otwartego. Ewentualne palenie tytoniu jest dozwolone jedynie w miejscach pozbawionych materiałów palnych, oddalonych od miejsca wykonywania prac żniwnych i występowania palnych płodów rolnych co najmniej 10 m. Natomiast całkowicie zabronione jest palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbioru palnych płodów rolnych oraz ich transporcie.
Oprócz pożarów podczas żniw może dochodzić również do wypadków przy użyciu maszyn (pochwycenia przez ruchome elementy, przygniecenia przez maszyny lub przejechania przez pojazdy i przyczepy). Należy pamiętać, by wszystkie regulacje, konserwacje i naprawy były wykonywane przy wyłączonym napędzie i unieruchomionej maszynie. W pobliżu pracujących maszyn nie powinno być osób postronnych. Dużo uwagi należy poświecić dzieciom przebywającym na terenie gospodarstw rolnych. Najmłodszych nie należy angażować do prac rolnych. Nie należy również pozwolić na zabawę w pobliżu maszyn i ciągników.
– Do placówki terenowej KRUS w Piotrkowie Trybunalskim, w I półroczu 2018 roku zgłoszono 42 wypadki przy pracy rolniczej. Jest to ogromny spadek w porównaniu z I półroczem 2017 roku, gdy takich zgłoszeń było 90 (o 48 zgłoszeń mniej). W całym 2017 roku z terenu powiatu piotrkowskiego zgłoszono 154 wypadki przy pracy rolniczej. Rokrocznie liczba zgłaszanych wypadków maleje. Jest to spowodowane m.in. większą świadomością rolników, a także dużą liczbą działań prewencyjnych prowadzonych przez KRUS, m.in. szkoleń i konkursów wiedzy o BHP. – poinformował Przemysław Kraska, kierownik Samodzielnego Referatu Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego OR KRUS w Łodzi. – Tylko w I półroczu 2018 roku placówka terenowa KRUS w Piotrkowie Trybunalskim organizowała 17 szkoleń na temat zasad BHP w rolnictwie, zarówno dla rolników, jak również dzieci z terenów wiejskich. Apelujemy do rolników o rozwagę pracy. Szczególnie w okresie nasilonych prac żniwnych. W przypadku, gdy do wypadku przy pracy rolniczej już dojdzie, należy pamiętać, by zgłoszenie tego faktu dokonać do KRUS jak najszybciej – informuje Przemysław Kraska z KRUS.
Polecamy