Obszar północno-zachodni Powiatu Piotrkowskiego (gmina Czarnocin oraz część gminy Moszczenica i Grabica) został objęty strefą zagrożoną, w związku z wystąpieniem ASF, w jednym z gospodarstw w Kruszowie (gmina Tuszyn, powiat łódzki wschodni).
Wprowadzone rozporządzeniami – Wojewody Łódzkiego i Komisji Europejskiej – restrykcje i ograniczenia w handlu i transporcie trzody chlewnej były tematem posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zwołanego z uwagi na bardzo trudną sytuacją hodowców z terenu Ziemi Piotrkowskiej przez Starostę Powiatu Piotrkowskiego Piotra Wojtysiaka. Uczestniczyli w nim włodarze gmin: Czarnocin, Moszczenica i Grabica, przedstawiciel Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, funkcjonariusze delegowani z Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie, natomiast samorząd rolniczy reprezentował Janusz Terka.
Poruszono wiele tematów, jednak te najważniejsze dotyczyły, w myśl przepisów unijnych, konieczności przeprowadzania badań krwi świń, pochodzących ze strefy zagrożonej, które rolnik będzie chciał sprzedać. Szacuje się, że w wyznaczonej strefie czerwonej, w tych 3 gminach, znajduje się obecnie ok. 200 tysięcy świń. Pytania dotyczyły także terminu, od kiedy producenci trzody chlewnej będą mogli zgłaszać fakt zamiaru sprzedaży poprzez złożenie wniosku o wykonanie badania krwi do służb weterynaryjnych. Ustalono także, że w ciągu kilku dni opracowana zostanie ulotka z najważniejszymi informacjami na temat funkcjonowania rolników w strefie zagrożonej. Będzie ona rozdana także na organizowanym, w dniu 12 lipca o godz. 18.00, w Grabicy spotkaniu, dotyczącym wprowadzonych restrykcji w Powiecie Piotrkowskim, na które serdecznie zapraszają zainteresowanych rolników Starosta Powiatu wraz Wójtami Gmin Czarnocin, Grabica i Moszczenica. Zaproszenia na spotkanie wysłane zostaną także do Wojewody Łódzkiego oraz parlamentarzystów Ziemi Piotrkowskiej – informuje starostwo.
Polecamy