36 miesięcy – tyle potrwa budowa autostrady A1, przebiegającej przez powiat piotrkowski. Faktem jest, że ta część najważniejszej arterii komunikacyjnej w kraju, łączącej polskie morze na północy z górami na południu, od dawna wymaga przebudowy i była długo wyczekiwaną inwestycją, jednak jej planowana realizacja i wprowadzenie zmian organizacji ruchu stanowi ogromne zagrożenie dla ruchu lokalnego.
W tej sprawie starosta powiatu piotrkowskiego Piotr Wojtysiak zwołał posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. – Popieram w tym względzie wnioski wójtów gminy Moszczenica i Rozprza, o konieczne działania inwestycyjne na drodze nr 91 i 12, na które przeniesie się ruch pojazdów, zwłaszcza ciężarowych – wskazywał starosta Wojtysiak. – Budowę sygnalizacji świetlnych i chodników, chociażby w Rozprzy, w Niechcicach, w Srocku i Rękoraju, uważamy za zadania priorytetowe do realizacji przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi, jeszcze w tym roku. Musimy bowiem zapewnić bezpieczeństwo niechronionym w ruchu drogowym, pieszym mieszkańcom wspomnianych miejscowości, szczególnie dzieciom przemieszczającym się do szkół. Stosowne pismo zostało przesłane do Dyrektora GDDKiA Macieja Tomaszewskiego w minionym tygodniu – zapewnił starosta.
Obecnego na spotkaniu komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie Trybunalskim st. kpt. Jakuba Rytycha niepokoi planowane wyburzenie trzech wiaduktów. – Oznacza to, że dojazd do niemal odciętej od głównych dróg gminy Grabica, odczuwalnie się wydłuży, co oznacza, że miejscowe jednostki OSP otrzymają wsparcie od zawodowej straży później niż zwykle – podkreśla komendant.
Mając świadomość, że na czas budowy autostrady znacząco wzrośnie natężenie ruchu, to aby zapobiec łamaniu przepisów związanych np. z przejazdem pojazdów ciężarowych drogami do tego niedostosowanymi, Inspekcja Transportu Drogowego chce zwiększyć kontrole. Skuteczność tych działań będzie lepsza, jeśli inspektorzy będą mieli wyznaczone miejsca, gdzie można będzie zważyć pojazd. Restrykcyjne stosowanie przepisów ruchu drogowego zapowiadają także służby policji.
Samorządowcy Ziemi Piotrkowskiej planują kolejne spotkanie z wykonawcami inwestycji w celu omówienia zasad korzystania z dróg gminnych i powiatowych do przewozu materiałów na budowę A1.
– Niestety mamy nieprzyjemne doświadczenia związane z przebudową drogi S8 – przypomina starosta Wojtysiak. – Nasze lokalne ciągi komunikacyjne zostały wówczas niemal całkowicie zniszczone i niestety sami musieliśmy z własnych budżetów ponieść koszty ich odtworzenia. Tym razem chcemy mieć gwarancję, że zdewastowane z powodu inwestycji na A1 drogi zostaną przywrócone do pierwotnego stanu przez wykonawców autostrady.
Ustalono, że kolejne posiedzenie odbędzie się nie później niż do 10 kwietnia.
Polecamy