Źródło: UG Grabica
W trzech szkołach podstawowych na terenie gminy Grabica, mi.n. w Boryszowie, Szydłowie i Brzozie, realizowany był kolejny ciekawy projekt edukacyjny pt. „Zaprogramuj przyszłość#17”. To kompleksowy program edukacji cyfrowej, prowadzony przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania, dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Dzięki tej inicjatywie szkoły otrzymały pomoce dydaktyczne, zaś nauczyciele zostali przeszkoleni do prowadzenia zajęć z programowania dla klas I–III.
Wyposażeni w wiedzę i umiejętności nauczyciele prowadzili zajęcia, podczas których uczniowie zgłębiali tajniki kodowania z wykorzystaniem nowoczesnych pomocy edukacyjnych. Wszystko odbywało się w formie zabaw, które kształciły umiejętności kluczowe dla programistów, takie jak: współpraca i komunikacja, logiczne myślenie czy zdolność koncentracji. Zajęcia te cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci. Natomiast gmina Grabica, w podziękowaniu za upowszechnianie nauki programowania w swoim regionie, otrzymała certyfikat za wsparcie uczestnictwa szkół w tym programie.
Programowanie komputerowe to jedna z najbardziej cenionych umiejętności we współczesnym świecie. Wbrew obiegowym opiniom – roboty nie zastąpią nauczycieli, mają jednak olbrzymią zaletę: zachęcają uczniów do interakcji, zabawy i nauki. Programowanie jest językiem przyszłości, a kompetencje cyfrowe nabierają coraz większego znaczenia. Nauka programowania nie tylko pozwala rozwinąć logikę i kreatywność, lecz także jest korzystna z punktu widzenia przyszłości rynku pracy – nie ma odwrotu od cyfryzacji świata, musimy się do tego lepiej przygotować, również w szkole.
Zajęcia z edukacji cyfrowej tworzą solidny fundament pod przyszłą edukację, która może „zaowocować” programistami, mistrzami nowych dziedzin medycyny, sztuki, fizyki czy matematyki. Uczniowie z terenu gminy Grabica, oprócz wyżej wymienionych, biorą udział także w różnego typu zajęciach dodatkowych i rozwijających, które mają na celu wyrównanie ich szans edukacyjnych, a także motywujących do nauki.
Polecamy