Kultura

XLIX Dni Muzyki Kameralnej

Komisja Europejska ogłosiła, iż rok 2018 będzie Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Przyłączając się do tej inicjatywy Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim proponuje przedsięwzięcie popularyzujące bogaty dorobek kulturowy Polski i Europy w postaci Dni Muzyki Kameralnej. Wydarzenie to ma charakter cykliczny i corocznie odbywa się ono na Zamku Królewskim w Piotrkowie Trybunalskim. W ramach tegorocznych XLIX Dni Muzyki Kameralnej zaplanowane zostały cztery koncerty prezentujące różnorodność dorobku muzycznego kompozytorów europejskich.

Na inaugurację cyklu, w dniu 11 marca 2018 roku usłyszymy kantaty sakralne i sonatę triową f-dur Georga Phillipa Telemanna (1681-1767), w wykonaniu „Kapela Polonica”, zespołu tworzonego przez absolwentów wyższych uczelni muzycznych z Łodzi, Wrocławia, Poznania i Genewy. Kantaty napisane przez Telemanna są utworami, które odpowiadały na potrzeby duchowe wiernych w baroku, jednakże również dziś zachwycają spójnią i bogactwem tekstu, który został uzupełniony brzmieniem różnorodnych instrumentów.

Następny koncert noszący tytuł „Muzyczne salony Włoch” zaplanowany został na 15 kwietnia. Wydarzenie to przybliża odbiorcom świat harmonii Feliksa Mendelssohna-Bartholdego oraz impresjonizmu Ottorino Respighi. Usłyszymy symfonię c-moll op.11 Mendelssohna  w aranżacji kompozytora na cztery ręce w wykonaniu Rosselli Spinosy i Alessandro Calcagnile oraz takie utwory jak: „Fontanny rzymskie” i „Pinie rzymskie” Ottorino Respighiego.

Kilka dni później, 29 kwietnia, z koncertem zatytułowanym „Espanoletas” na Zamku Królewskim w Piotrkowie Trybunalskim wystąpi zespół Liarman. Wówczas w trakcie recitalu muzyki hiszpańskiej publiczności zostaną przybliżone starohiszpańskie pieśni, ukazujące bogactwo wielokulturowej średniowiecznej Hiszpanii. Zespół wystąpi w składzie Susana Raso, Lidia Małyszek, Łukasz Gaszler. Artyści oprócz starohiszpańskich, zaprezentują własne aranżacje do poezji F. Garcii Lorca: „Ondas”, „Al Pasar por Casablanca”, „Aldara”i „Tonadilla”.

13 maja, na ostatnim koncercie XLIX Dni Muzyki Kameralnej wystąpią pedagodzy – nauczyciele Szkoły Muzycznej w Piotrkowie Trybunalskim. W repertuarze pojawią się utwory G.F. Haendla , J. Halvorsena, J. Brahmsa, C.M. Webera, D. Szostakowicza, W. Simionowa oraz A. Piazolli. Tytuł koncertu brzmi „Kameralnie przez wieki – od Haendla do Piazolli”.

Prezentowany przez Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim cykl Dni Muzyki Kameralnej, w intencji pomysłodawców ma zachęcić jak największą liczbę osób do odkrywania muzyki europejskiej, a także wzmacniać poczucie przynależności do jednego kręgu kulturowego i cywilizacyjnego. Propozycja Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim jest zatem odpowiedzią na tegoroczne motto Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018: „Nasze dziedzictwo: tu przeszłość spotyka się z przyszłością”.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!