Od 17 do 19 kwietnia w Bełchatowie odbywać się będzie XI Międzynarodowy Kongres Górnictwa Węgla Brunatnego. Bełchatowskie obrady przebiegać będą pod hasłem: „TRANSFORMACJA WĘGLA BRUNATNEGO”.
Podczas trzydniowych obrad kongresowych Bełchatów stanie się stolicą nie tylko polskiego, ale i światowego górnictwa węgla brunatnego, stanie się również miejscem gdzie zapadną propozycje sposobu zastąpienia węgla brunatnego w miksie energetycznym, z możliwością wskazywania alternatywnej dla węgla ścieżki gospodarczej w globalnej energetyce.
Ludzie nauki, specjaliści oraz osoby związane z przemysłem wydobywczym i energetycznym podejmować będą związane z węglem brunatnym, który dziś stanowi istotny element stabilizujący bezpieczeństwo energetyczne Polski.
W wydarzeniu przewidywany jest udział kilkuset osób, w tym przedstawicieli prestiżowych ośrodków naukowych oraz osób związanych z branżą górniczą i energetyczną z kraju i zagranicy, m.in. z Kanady, Japonii, Niemiec, Austrii, Belgii, Bułgarii. Uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość zapoznania się z aspektami ochrony środowiska w górnictwie węgla brunatnego, roli surowca w bilansowaniu i stabilizowaniu systemów energetycznych, europejskiej polityki ochrony klimatu i dążenia do ograniczenia emisji dwutlenku węgla.
W trakcie Kongresu podjęte zostaną tematy ważne dla gospodarki, związane z przyszłością najtańszego źródła energii, jakim jest węgiel brunatny. Omówiona zostanie również obecna i przyszła rola tego surowca w krajach europejskich i na świecie, wyzwania stojące przed branżą górnictwa węglowego w kontekście planowanej dekarbonizacji energetyki oraz nowe kierunki i technologie oparte na węglu brunatnym.
W komitecie naukowym Kongresu zasiądą eksperci z dziedziny górnictwa z wielu technicznych uczelni wyższych oraz branżowych instytucji. Przewodniczącym komitetu naukowego jest prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a wiceprzewodniczącym prof. dr hab. inż. Zbigniew Kasztelewicz z Katedry Inżynierii Górniczej i Bezpieczeństwa Pracy w AGH Kraków – wiceprezes zarządu PGE GiEK. Tradycyjnie jednym z elementów kongresu będzie wielobranżowa sesja wystawiennicza, podczas której swoje produkty i osiągnięcia zaprezentują firmy sektora wydobywczego i elektroenergetycznego.
Organizatorami kongresu są Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, oddział spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział w Bełchatowie.
Szczegółowe informacje na temat Kongresu dostępne są na stronie internetowej Kopalni Bełchatów, w zakładce „Kongres”.
Międzynarodowe Kongresy Górnictwa Węgla Brunatnego organizowane cyklicznie przez bełchatowską kopalnię i oddział SITG na stałe wpisały się już do kalendarza ważnych wydarzeń organizowanych w Bełchatowie – sercu polskiej energetyki.
Patronem medialnym wydarzenia jest Piotrkowski24.pl
Polecamy