Rewitalizacja byłego budynku dworca PKS dopełni całości inwestycji związanej z Powiatowym Centrum Przesiadkowym Piotrków Trybunalski realizowanej z myślą o bezpieczeństwie, a także komforcie mieszkańców i gości ziemi piotrkowskiej, którzy przyjeżdżają do stolicy regionu do szkoły, pracy lub na zakupy. Inwestor, czyli Powiat Piotrkowski, zawarł już umowę na jego modernizację. Przetarg na realizację II etapu inwestycji wygrała firma EL – MOT Józef Znojek z Tuszyna. Prace budowlane rozpoczną się w kwietniu i potrwają do końca listopada 2023 r.
– Kompleksowo wyremontowany budynek będzie spełniał przede wszystkim funkcję poczekalni dworcowej dla podróżnych z nowoczesnym elektronicznym systemem informacji pasażerskiej. Ponadto, zostanie wykorzystany również w obszarze handlowo – usługowym, czyli tym samym stanie się miejscem, gdzie będzie można nabyć typowe produkty regionalne. Zaplanowano również punkt gastronomiczny usytuowany na dachu budynku. Rewitalizacja tego miejsca dopełni całości inwestycji związanej z Powiatowym Centrum Przesiadkowym Piotrków Trybunalski, realizowanej z myślą o bezpieczeństwie, a także komforcie mieszkańców i gości ziemi piotrkowskiej, którzy korzystając z transportu publicznego, przyjeżdżają do Piotrkowa Trybunalskiego do szkoły, pracy lub na zakupy – podkreślał Starosta Piotr Wojtysiak.
W wyniku ogłoszonego przez Powiat Piotrkowski przetargu na „Wykonanie robót budowlanych związanych z realizacją „Powiatowego Centrum Przesiadkowego”, w zakresie rozbudowy, nadbudowy i przebudowy istniejącego budynku transportu publicznego z zachowaniem istniejącej funkcji i częściową zmianą sposobu użytkowania na funkcję użytkowo-handlową wraz z wykonaniem niezbędnej infrastruktury technicznej i towarzyszącej”, został wyłoniony wykonawca tej inwestycji. Kompleksowym odnowieniem dawnego budynku Dworca PKS zajmie się firma EL – MOT Józef Znojek z Tuszyna – ta sama, która całkowicie przebudowała plac manewrowy, gdzie obecnie działa Powiatowe Centrum Przesiadkowe Piotrków Trybunalski.
Oferta tego wykonawcy okazała się najkorzystniejszą spośród wszystkich czterech, jakie zostały złożone w drodze postępowania przetargowego. Opiewa ona na wartość wynoszącą nieco ponad 4,6 mln zł i większości, bo w kwocie 3,8 mln zł zostanie pokryta ze środków zewnętrznych, jakie samorząd powiatowy pozyskał z Rządowego Funduszu Polski Ład.
Ostatnim już elementem formalnym, którego należało dopełnić przed rozpoczęciem prac było zawarcie umowy z wykonawcą. Ze strony inwestora, czyli powiatu piotrkowskiego została ona podpisana przez starostę Piotra Wojtysiaka oraz wicestarostę Dariusza Magacza. Remont rozpocznie się już w kwietniu. W ramach prac budowlanych budynek zostanie przede wszystkim poddany termomodernizacji, wymieniona będzie stolarka okienna i drzwiowa. Powstaną nowe instalacje – takie jak kanalizacyjna, elektryczna, CO, teleinformatyczna, dzięki której podróżni będą mogli korzystać z nowoczesnego systemu informacji pasażerskiej. Wnętrze budynku zostanie przebudowane, odnowione, a także odpowiednio wyposażone. Wykonawca dokona ponadto zagospodarowania terenu wokół obiektu – pojawią się elementy małej architektury, a całość zostanie udekorowana zielenią.
Przypomnijmy, że Zakończony już I etap inwestycji polegający na generalnej przebudowie placu manewrowego spowodował, że teren po byłym już dworcu PKS całkowicie zmienił swoje oblicze. Dzięki przeprowadzonej rewitalizacji stał się miejscem przyjaznym zarówno dla podróżujących, jak i przewoźników. Teraz przyszedł czas na kompleksowy remont dawnego budynku dworcowego. To tak naprawdę dopełni całości tej ważnej powiatowej inwestycji zrealizowanej przede wszystkim z myślą o mieszkańcach – ich bezpieczeństwie oraz komforcie związanym z korzystaniem z transportu publicznego. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest na koniec listopada 2023 r.
Polecamy