To jedyny taki projekt w województwie. W kraju jest jeszcze jeden, ale znacznie mniejszy i gorzej wyposażony. W sobotę nastąpił odbiór techniczny inkubatora pszczelarskiego. Zlokalizowany jest na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wolborzu.
Utworzenie Inkubatora Przetwórstwa Lokalnego Miodów i Produktów Pszczelich Ziemi Piotrkowskiej to działo współpracy Starostwa Powiatowego, pszczelarzy z powiatu piotrkowskiego a także Lokalnej Grupy Działania „Dolina Pilicy”. – Marzenie, które wykluło się w pokoju w starostwie powiatowym, dzięki zaangażowaniu wielu pszczelarzy którzy przychodzili kilka lat temu do naszego urzędu, gdzie rozmawialiśmy jak możemy wspomóc nie tylko pszczelarzy ziemi piotrkowskiej ale i regionu, i dzisiaj odbieramy technicznie pierwszy w województwie i drugi w kraju inkubator produktów lokalnych miodów i produktów pszczelich ziemi piotrkowskiej. Cieszę się, że to, o czym przez tyle lat rozmawiali pszczelarze, spełnia się tutaj w Wolborzu przy szkole, w której mam nadzieję, że rozpoczną się nowe tradycje kształcenia pszczelarstwa – mówi podczas otwarcia Piotr Wojtysiak, starosta piotrkowski.
Po obiekcie oprowadził nas mistrz pszczelarski Józef Badek, Pszczelarz Roku 2018, 2019, 2020. – Mamy tutaj wszystkie urządzenia do pozyskiwania miodu i pochodnych produktów pszczelich. Są wirówki, suszarki, młynki do pyłku pszczelego, topiarki, wyparzarki do słoików, etykieciarki, są także wytapiarki do ramek pszczelich. Jeśli tutaj trafi ramka prosto z ula, to przechodząc cały ciąg technologiczny, na końcu miód znajdzie się w słoiczku – mówi mistrz pszczelarski.
Z kolei burmistrz Wolborza Andrzej Jaros przypomniał, że inkubator znajduje się w parku lipowym, w którym kiedyś znajdowała się pasieka. – Biskup Antoni Ostrowski który zbudował te obiekty w XVIII, wieku posadził lipy które widać kiedy wjeżdżamy do parku, i cały Wolbórz który był w jurysdykcji biskupa był zasadzony lipami. Wynikało to z czystej ekonomii i z tego że w tym czasie musiało tu być bardzo dużo uli – mówił w rozmowie z nami burmistrz.
Obecny podczas odbioru technicznego był także Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego. – Dzisiejsze spotkanie to dobry moment do tego, żeby rzeczywiście jednoznacznie stwierdzić, że w tym konkretnym przypadku, kiedy mówimy o tworzeniu inkubatorów przedsiębiorczości, Powiat Piotrkowski jest pionierem tych działań. Z satysfakcją będziemy pokazywali innym powiatom jako wzór który należy uwzględnić w planowaniu swoich działań – powiedział w rozmowie z naszym reporterem Z.Ziemba.
Koszt budowy inkubatora to 708 tysięcy złotych.
Polecamy