RęcznoWydarzenia

Wojewoda zmienił nazwę szkoły w Ręcznie

Szkoła Podstawowa im. Piotra Szymanka w Ręcznie jest jedną z kilku placówek na terenie łódzkiego, co do których wojewoda Zbigniew Rau wydał zarządzenia zastępcze i zmienił ich nazwę. – Wszystko w ramach dekomunizacji – słyszymy.

Zdekomunizowane placówki to:
Szkoła Podstawowa im. Piotra Szymanka w Ręcznie
Zespół Szkół nr 1 im. prof. Romualda Adama Cebertowicza w Głownie
Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego w Warcie
SP im. Marii Koszutskiej w Kadzidłowej
SP nr 189 im. Wandy Zieleńczyk w Łodzi
SP nr 173 im. 1 Dywizji Kościuszkowskiej w Łodzi
ZS Ekonomii i Usług im. Natalii Gąsiorowskiej w Łodzi
SP nr 114 im. prof. Jana Dembowskiego w Łodzi.
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Kruczkowskiego w Wieluniu

– Oficjalnie jeszcze niczego nie wiemy. Do Urzędu Gminy, ani do szkoły nie wpłynęła w tej sprawie żadna informacja – mówi w rozmowie z nami Marcin Kusa, zastępca wójta gminy Ręczno.

Zapytaliśmy w Urzędzie Wojewódzkim, co było powodem wydania takiego zarządzenia. Cały czas czekamy na odpowiedź służb prasowych wojewody.

Jak czytamy w notce biograficznej na stronie internetowej Szkoły, Piotr Szymanek urodził się 06.02.1895 r. w Bąkowej Górze, pochodził z chłopskiej rodziny. Szkołę powszechną ukończył w Bakowej Górze. W 1912 roku wyjeżdża do Warszawy. Sześć lat później powraca do rodzinnej wsi. Od tego czasu rozpoczyna się działalność polityczna Piotra Szymanka. Wstępuje do Polskiego Stronnictwa Ludowego „Wyzwolenie”, organizuje w Bąkowej Górze Towarzystwo Przyjaciół Biblioteki Ludowej. W 1926r. przeprowadza się wraz z rodziną do Ręczna, zostaje sekretarzem Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Radomsku, a następnie w Piotrkowie Trybunalskim. W czasie II wojny światowej działał w Ruchu Oporu, w Batalionach Chłopskich. Po wojnie, w 1947 r., zostaje wybrany posłem na sejm i wojewodą łódzkim. Zmarł tragicznie 18.08.1975 r.

Piotr Szymanek za swoją działalność odznaczony został Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim, oraz innymi odznaczeniami. W 1980 r. społeczeństwo gminy Ręczno wybudowanej szkole podstawowej nadało jego imię.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!