Władze samorządowe gminy Gorzkowice usilnie starają się o nieodpłatne przejęcie dworca PKP w Gorzkowicach, by móc go znów zagospodarować. – Mamy kilka pomysłów na ten budynek – mówi wójt Alojzy Włodarczyk.
Czy władzom samorządu Gorzkowic uda się nieodpłatnie przejąć budynek byłego dworca PKP? To niezwykle trudne, bowiem władze kolejowe upierają się, że w grę wchodzi jedynie forma sprzedaży. – Cały proces bardzo się przeciąga. Pisma krążą od miesięcy, a zabytkowy obiekt niszczeje. Kolej odpowiada: przekażemy, ale odpłatnie. W tej chwili zupełnie nie wiadomo, co stanie się z dworcem. Miejsce, w którym dworzec jest zlokalizowany, coraz bardziej traci na atrakcyjności. Tak naprawdę to ostatni moment, bo budynek popada w ruinę – mówi zmartwiony wójt Gorzkowic.
Kolej stoi jednak na stanowisku, że nic za darmo. – PKP S.A. od kilku lat prowadzą rozmowy z gminą Gorzkowice w sprawie odpłatnego przekazania dawnego budynku dworca. W rozmowach z gminą wielokrotnie podkreślany był fakt, że PKP S.A. działając na podstawie ustawy (…) są zobligowane przede wszystkim do odpłatnego zbywania nieruchomości będących własnością lub w użytkowaniu wieczystym PKP S.A. W 2019 roku gmina kilkukrotnie zobowiązała się i podtrzymała chęć odpłatnego nabycia budynku dworca PKP – informuje Agnieszka Jurewicz z Wydziału Współpracy z Mediami Biura Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji Polskie Koleje Państwowe S.A.
Gmina nadal podtrzymuje deklarację w sprawie nieodpłatnego przejęcia budynku. – Mamy kilka pomysłów na ten budynek. Od dawna mówi się, że mogłoby tam powstać cos na kształt muzeum ziemi gorzkowickiej. Być może swoje stałe miejsce znalazłaby tam nasza fantastyczna orkiestra dęta? – zastanawia się wójt Alojzy Włodarczyk.
– PKP S.A. nie zmieniły stanowiska w tej sprawie i na początku kwietnia 2024 roku wystąpiły do spółek Grupy PKP o uzgodnienie obrotu działki, na której znajduje się budynek. Jeżeli chodzi o kwotę, to na ten moment nie jesteśmy w stanie udzielić takiej informacji. Zgodnie z procedurami, do określenia wartości nieruchomości niezbędny jest operat szacunkowy wykonany przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego. By taką wycenę zlecić niezbędne jest jednoznaczne potwierdzenie ze strony Gminy, że jest ona na ten moment zainteresowana odpłatnym nabyciem działki – dodaje Agnieszka Jurewicz z PKP.
Na dziś fakt jest taki, że z każdym miesiącem budynek traci na wartości, a środki finansowe zainwestowane w jego remont będą coraz większe.
Polecamy