GminyKulturaNadchodzące wydarzeniaWażne wiadomościWolbórzWydarzenia

Warto spróbować, bo takiej rolady z białej kiełbasy jeszcze nie jedliście…

Podczas niedawnego jarmarku „Wielkanocne Smaki Ziemi Piotrkowskiej” hitem okazała się ,,Rolada z białej kiełbasy nadziewaną jajem z żurem podkręconym boczkiem”, która podczas jarmarku zdobyła I miejsce. Autorką dania jest Magdalena Wnukiewicz – zastępczyni przewodniczącej KGW Wolbórz. Dopytywana przez wiele osób, zdradza rodzinny sekret rokady i prezentuje przepis. Może warto przygotować ją na świąteczny stół?

– Biała kiełbasa nie musi być dodatkiem do pysznej potrawy, jak w przypadku zupy chrzanowej. Może być bowiem głównym bohaterem wielkanocnego dania. Przygotowana w postaci rolady biała kiełbasa z jajem serwowana była w moim domu przez prababcię, a potem babcię, która nauczyła mnie, jak w nieco inny, niekonwencjonalny sposób – bo nie w jelitach – podać wyborną, pachnącą obłędnie wielkanocną potrawę – mówi Magdalena Wnukiewicz, autorka dania. – Pieczeń w domu podawaliśmy zarówno na zimno z chrzanem, jednak zawsze królowała jako gwóźdź programu na wielkanocnym stole podana z gorącym żurem, chrupiącym boczkiem i pachnącą rzeżuchą. Z pokolenia na pokolenie, z prababci aż do mnie, przetrwała tradycja głębi smaku, pokory i cierpliwości przy gotowaniu, szacunku dla swojskich produktów i nie dodawania półproduktów i ulepszaczy, które ułatwiają gotowanie, ale zabijają tradycję. Tak gotujemy w moim domu od dawien dawna, tym dzielę się z państwem, wciąż ucząc się od starszych gospodyń, jak być coraz lepszą kucharką łączącą tradycję z kreatywnością – mówi zdradzając rodzinne tajemnice.

Mamy nadzieję, że dzięki tej potrawie zbliżające się Święta Wielkanocne będą wyjątkowe, a rodzime przepisy wypełnią Wasz dom bogactwem smaku, zachęcając do zgłębiania dawnych przepisów i czytania naszego kącika kulinarnego.

Rolada z białej kiełbasy nadziewana jajem z żurem podkręconym boczkiem

Składniki na roladę:
1 kg karkówki
1,5 kg łopatki
1 łyżka pieprzu ziołowego
35 g soli kuchennej
3 łyżki majeranku
1 łyżka pierzu czarnego
6 ząbków czosnku
1/2 szklanki zimnej wody
300 g boczku
Rzeżucha
8 swojskich jajek

Potrzebne:
Rękaw do pieczenia
Folia aluminiowa,
Prostokątna foremka,
Głębokie naczynie do wstawienia do niego formy z roladą
Moździerz

Sekret dobrze przygotowanej rolady to jej wyjątkowy szary kolor. Tuż przed przygotowaniem ten przysmak ma jeszcze różowy odcień, ale pod wpływem ciepła rolada staje się lekko szara. Najlepszej jakości rolada z białej kiełbasy ma właśnie taki delikatny odcień , gdyż jest stworzona zgodnie z tradycyjną recepturą.

Przygotowanie rolady:
Krok 1
8 swojskich jajek ugotuj na twardo w osolonej wodzie. Po ugotowaniu, przelej zimną wodą – dzięki temu łatwiej będzie je obrać. Następnie obierz i odstaw.
Krok 2
Boczek surowy drobno pokrój i podsmaż na patelni, aż pięknie się zarumieni.
Krok 3
W maszynce na grubych oczach zmiel łopatkę oraz karkówkę i odstaw.
Krok 4
W moździerzu rozdrobnij czosnek razem z solą.
Krok 5
Do mięsa dodaj rozdrobniony czosnek z solą, pieprz ziołowy, pieprz czarny i zalej wodą. Wszystko dobrze wymieszaj, rzucając mięsem minimum kilkanaście razy, aby pozbyć się nadmiaru powietrza.
Krok 6
Do prostokątnej foremki włóż rękaw, a następnie zacznij wkładać pierwszą warstwę mięsa na spód foremki. Jajka lekko wyrównaj, odcinając ich „spiczaste” końce, aby lepiej pasowały do siebie w foremce. Poukładaj jajka jedno za drugim na długości całej pieczeni, lekko je zagłębiając. Całość przykryj pozostałym mięsem, formując zgrabny kształt. Uderz parę razy foremką, aby mięso dobrze się ułożyło.
Krok 7
Zakryj mięso folią aluminiową i tak przygotowaną foremkę wstaw do głębokiego naczynia, do którego wlej wrzątek, tak aby zakryć do połowy foremkę z pieczenią.
Krok 8
Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 120°C. Całość piecz ok. 2 godzin w piekarniku góra-dół
Krok 9
Po wyjęciu z piekarnika odczekaj kilkanaście minut i wyjmij roladę z foremki. Podawaj ukrojony dość gruby kawał rolady na ciepło z żurem, usmażonym boczkiem i rzeżuchą.

Magdalena Wnukiewicz – należy do Koła Gospodyń Wiejskich Wolbórz, którego korzenie sięgają 1960 roku, kiedy zostało założone przez p. Edmunda Kwiecińskiego, przewodniczącego miejscowego Kółka Rolniczego. Pierwszą przewodniczącą była p. Janina Czaplikowska, a następnie p. Krystyna Jaros. W roku 2004 koło zostało reaktywowane. Na przewodniczącą wybrano P. Danutę Sońtę, która kieruje nim do chwili obecnej. Koło liczy 18 osób. Głównymi celami KGW Wolbórz jest kultywowanie kultury ludowej, w tym głównie regionalnej, promocja tradycyjnej i zdrowej kuchni oraz przygotowywanie i pomoc w organizowaniu imprez na rzecz wolborskiej społeczności i powiatu piotrkowskiego. Członków Koła połączyła pasja do gotowania, a czas spędzony w kuchni to dla nich również nawiązywanie relacji i więzi, wymiany doświadczeń i uczenia się od siebie nawzajem.

3.7 3 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!