Nadchodzące wydarzeniaWażne wiadomościWydarzenia

W poniedziałek zbiorą się eurodeputowani

W poniedziałek 5 lutego rozpocznie się sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Posłowie zajmą się m.in. unijnym wsparciem dla Ukrainy dwa lata po napaści Rosji, sytuacją rolników i cenami produktów rolnych oraz zarzutami dotyczącymi rosyjskiej ingerencji w procesy demokratyczne w UE.

Pierwszego dnia sesji plenarnej posłowie do PE omówią nowe przepisy, które zapewnią natychmiastowe dotarcie przelewów na rachunki bankowe klientów detalicznych i firm w całej UE. Projekt przepisów ma na celu zapewnienie, że klienci detaliczni i firmy, zwłaszcza MŚP, nie będą musieli czekać na swoje pieniądze, a także zwiększenie bezpieczeństwa przelewów. W poniedziałek odbędzie się także debata nad projektem przepisów UE, które mają położyć kres bezkarności niebezpiecznych kierowców z innego kraju UE i poprawić bezpieczeństwo na drogach. Zgodnie z proponowanymi nowymi przepisami, decyzje o zawieszeniu, ograniczeniu lub cofnięciu prawa jazdy nierezydenta będą musiały być przekazywane do kraju UE, który wydał prawo jazdy, aby zapewnić, że decyzja o dyskwalifikacji kierowcy jest stosowana we wszystkich krajach UE. Posłowie zajmą się także sytuacją osób przetrzymywanych w węgierskich więzieniach, w szczególności sprawą Ilarii Salis.

We wtorek posłowie do PE omówią wyniki ostatnich szczytów UE, szczególnie specjalnego szczytu Rady Europejskiej z 1 lutego, z Charlesem Michelem i Ursulą von der Leyen. Podczas specjalnego szczytu osiągnięto porozumienie w sprawie pakietu pomocy finansowej dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro, w ramach budżetu UE. Drugiego dnia sesji posłowie do PE mają potwierdzić potrzebę zdecydowanego i zjednoczonego poparcia UE dla Kijowa po prawie dwóch latach od rozpoczęcia rosyjskiej agresywnej wojny przeciwko Ukrainie. Oczekuje się, że podczas debaty z Radą i Komisją Europejską posłowie ocenią najnowsze wydarzenia wojenne oraz to, w jaki sposób UE może nadal wspierać siły Kijowa w walce z rosyjskimi intruzami. We wtorek posłowie zagłosują także nad sprawozdaniem posłanki Anny ZALEWSKIEJ ws. wniosku dotyczącego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 2012/19/UE w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE). Posłowie ocenią również zakres rosyjskiej ingerencji w UE w związku z zarzutami, że jedna z posłanek do PE była w zmowie z rosyjskimi służbami bezpieczeństwa. Podczas debaty plenarnej z udziałem przedstawicieli Rady i Komisji Europejskiej, posłowie mają szerzej przyjrzeć się rosyjskim próbom ingerowania w demokratyczne procesy UE i omówić, co UE może zrobić, aby rozwiązać te problemy. Parlament zdecyduje także o swoim stanowisku ws. przepisów dotyczących nowych technik genomowych (NGT), wspomagających produkcję żywności. NGT to różnorodne techniki, które zmieniają materiał genetyczny organizmu. Obecnie w UE wszystkie rośliny uzyskane za pomocą NGT podlegają tym samym przepisom, co GMO, które są jednymi z najsurowszych na świecie.

W środę rano posłowie do PE będą dyskutować o tym, jak odpowiedzieć na potrzeby rolników i społeczności wiejskich w całej Europie oraz jak wspierać sprawiedliwie wynagradzane rolnictwo UE. Oczekuje się, że w obliczu rosnących protestów w kilku krajach UE – w tym we Francji, Belgii, Włoszech, Niemczech, Hiszpanii oraz na Litwie – posłowie do PE wezwą Komisję i belgijską prezydencję w Radzie do podjęcia dialogu z rolnikami w celu zachowania zrównoważonego sektora rolnego, ale również sprawiedliwych rekompensat dla producentów. Rolnicy są szczególnie zaniepokojeni polityką środowiskową i handlową UE ze względu na ich rzekomy negatywny wpływ na rolnictwo. Trzeciego dnia sesji Parlament Europejski ma ostatecznie zatwierdzić nowe przepisy ograniczające wartości ekspozycji na ołów i diizocyjaniany w miejscu pracy. W UE około 50 000 do 150 000 pracowników jest narażonych na działanie ołowiu, a 4,2 miliona pracowników jest narażonych na działanie diizocyjanianów każdego roku.

Ostatniego dnia sesji odbędą się debaty plenarne na temat warunków pracy nauczycieli w UE, układów o stowarzyszeniu z udziałem państw trzecich w programach UE oraz braku przejrzystości Komisji w odniesieniu do przemysłu tytoniowego.

Lista sprawozdań wraz z poprawkami
Więcej informacji o sesji plenarnej

Porządek obrad
Transmisja obrad na żywo

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!