Prawdopodobnie jeszcze w kwietniu ruszy budowa Kompleksu Wierzeje – innowacyjnej przestrzeni stworzonej z myślą o seniorach, ich komforcie, zdrowiu i jakości życia. To jedna z największych tego typu inwestycji w Polsce, która całkowicie zmienia podejście do opieki nad osobami starszymi. W czwartek (27.03) nastąpiło symboliczne wbicie pierwszej łopaty pod budowę kompleksu. Inwestorem jest HRP Care.
Kompleks Wierzeje, to 18 600 m² powierzchni terenu z zabudową, z czego 5200 m² to
powierzchnia samej zabudowy. Obiekt pomieści nawet 150 podopiecznych. Obiekty znajdować się będą u zbiegu ulicy Wierzeje i Dalekiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Bugaj. Projekt zakłada powstanie nowoczesnego, ekologicznego kompleksu, który łączy w sobie funkcje mieszkaniowe, opiekuńcze, medyczne, rekreacyjne i integracyjne.
– Będzie to dosyć unikalna inwestycja, jeżeli chodzi o opiekę senioralną. W jednym miejscu chcemy połączyć różne formy opiekuńcze dla seniorów, w zależności od okresu ich życia, potrzeb w danym okresie życia, czyli zarówno dzienne formy opieki, aktywizacyjne, takie jak kluby seniora, co u nas będzie się nazywało Centrum Wsparcia Społecznego Seniorów. Będzie także uruchomiony całodobowy dom opieki senioralnej. Będą uruchomione mieszkania senioralne, które będą dla osób bardziej samodzielnych, które nie wymagają całodobowej opieki. Dodatkowo będzie w tym kompleksie uruchomiony też Centrum Badawczo-Rozwojowe, gdzie będziemy prowadzić prace nad nowoczesnymi technologiami wykorzystywanymi do usług opiekuńczych i do usług senioralnych oraz Centrum Edukacyjno-Szkoleniowe, w którym będziemy promować te nowoczesne rozwiązania i szkolić dodatkową kadrę dla sektora opieki senioralnej – mówi Konrad Jaszczyński, prezes zarządu HRP Care – inwestor przedsięwzięcia.
Inwestor chce zagospodarować tereny zielone, które będą udostępnione dla mieszkańców. – To jest ważne, bo będzie nam zależało, aby ten kompleks tak naprawdę z jednej strony wpisał się w otoczenie, a z drugiej strony, żeby była możliwość integracji naszych seniorów z lokalną społecznością. Więc na tym terenie zielonym będą takie przestrzenie jak np. ogrody sensoryczne, place zabaw. Ten teren będzie oczywiście ogrodzony i będzie udostępniany w ciągu dnia. Ponadto, chcemy odbudować stary młyn, który się tutaj znajdował i wykorzystać go na cele edukacyjne – dodał prezes Konrad Jaszczyński.
Z projektem od początki związana jest Krystyna Czechowska, była piotrkowska radna, działaczka Rady Osiedla „Wierzeje” i wiceprezydentka Piotrkowa. Dziś działaczka „Stowarzyszenia dla Piotrkowa”. Okazuje się, że inwestorzy rozważali inną lokalizację dla swojego ośrodka. – Rozmowa z firmą HRP Care była w zupełnie innym temacie. Ponieważ my jako „Stowarzyszenie dla Piotrkowa” realizujemy program „Przepis na opiekę”, dlatego zaczęliśmy rozmawiać o różnych projektach. Prezes mówił między innymi, że planują tego typu inwestycje i rozmawiają z Radomskiem. Ja zadałam pytanie, dlaczego nie w Piotrkowie? Przecież mamy takie piękne tereny! I wówczas stwierdziliśmy, że dobrze by było je zobaczyć. Zaprosiłam na Wierzeję, pokazałam okolicę, no i prezes powiedział: „zakochałem się! Ten potencjał powinien być wykorzystany.” Cieszę się, że udało się pierwszy etap zrealizować. Mam nadzieję, że to jest początek dobrego – mówi w rozmowie z nami Krystyna Czechowska.









Obecny podczas symbolicznego wbicie pierwszej łopaty, był także wicemarszałek WŁ Piotr Wojtysiak. –Ogromnie się cieszę, że na terenie województwa łódzkiego, tutaj w Piotrkowie, powstanie tak kompleksowa inwestycja służąca nowoczesnej opiece senioralnej, która będzie nie tylko składać się z rozwiązań w zakresie dziennego pobytu, czy też całodobowego pobytu seniorów, ale przede wszystkim także z rozwiązań technologicznych, które będą służyć rozwojowi nowoczesnej opieki senioralnej, telemedycyny czy teleopieki – mówił marszałek Wojtysiak. – Bardzo się cieszę, że tak wiele instytucji jest zaangażowanych w proces inwestycyjny. HRP Care zaangażował i Politechnikę Łódzką i Akademię Piotrkowską, ale także instytucje służby zdrowia, które będą wspierały cały proces opieki nad seniorem – dodał. Piotr Wojtysiak mówił także, że mieszkańcy naszego regionu, starzeją się. – Pamiętajmy, że województwo łódzkie doświadcza dużych zmian demograficznych. Coraz więcej mamy osób w wieku starszym, osób w godnym wieku, którzy potrzebują dobrej świadczeń społecznej w zakresie także i usług społecznych, usług aktywizacyjnych i takich miejsc, które będą integrować seniorów. Ta inwestycja jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie. Cieszę się także, że ten projekt wpisuje się w rewitalizację Bugaja i miasta Piotrkowa, dlatego jestem przekonany, że ta inwestycja będzie dobrze służyć mieszkańcom nie tylko Piotrkowa, ale całego województwa i mocno trzymam kciuki, aby kolejne etapy inwestycji były oddawane bardzo szybko – powiedział w rozmowie z nami Piotr Wojtysiak.
Partnerem ośrodka będzie Akademia Piotrkowska. Podczas uroczystości rektor Jacek Bonarek powiedział: – Oczekiwania seniorów są nam bardzo bliskie, o czym najlepiej może doświadczyć pani prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wspieramy działalność wszystkich inicjatyw dotyczących seniorów. Ponadto, chcemy powołać Wydział Nauk o Zdrowiu, gdzie będą kształcić się fizjoterapeuci, opiekunowie ludzi starszych, osoby, które na pewno znajdą tutaj swoje miejsce – mówił rektor Bonarek.
Ściśle z „Kompleksem Wierzeje” współpracować będzie Politechnika Łódzka, która na terenie ośrodka, przeprowadzać będzie badania naukowe. Krzysztof Jóźwik rektora PŁ zauważa, że trzeba bardzo dobrze rozpoznawać potrzeby seniorów. – Nie ma w tej chwili takiego środka, w którym mielibyśmy do czynienia z tak ogromną populacją, która ma odpowiedni wiek, która bezpośrednio jest zainteresowana rozwiązaniami, i będzie mogła odpowiedzieć na pytanie, jak zaproponowane przez nas rozwiązania się sprawdzają. Myślę, że te pierwsze rozwiązania, które chcielibyśmy zastosować, to przede wszystkim tkaniny wyposażone w sensory. Dzięki nim można będzie cały czas monitorować pracę serca, natlenienie tkanek, czy wydolność oddechową. Kolejny obszar naszych badań, skupiałby się na wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości – mówi rektor PŁ.
Podczas zeszłotygodniowych uroczystości, obecny był także Mariusz Staszek, Przewodniczący Rady Miasta Piotrkowa. Trybunalskiego. – Bardzo się cieszę, bo dzięki współpracy HRP Care z Krystyną Czechowską, która była motorem napędowym realizacji tego projektu, oraz dużego zaangażowania ówczesnego starosty, a teraz wicemarszałka Piotra Wojtysiaka, powoduje to, że my wszyscy będziemy mogli z tego korzystać. Ja skończyłem dopiero 50 lat, chociaż nie wiem czy dopiero, ale kiedyś będę miał słuszny wiek i też pewnie będę chciał skończyć z tego kompleksu. Cieszę się bardzo, że ta inwestycja powstanie w Piotrkowie, na tak pięknym terenie, który jest także w zainteresowaniu władz miasta, aby go zagospodarować i to będzie dopełnieniem tego miejsca – mówił podczas uroczystości Mariusz Staszek, Przewodniczący Rady Miasta, który zabrał głos w imieniu piotrkowskiego samorządu.
Z budowy kompleksu zadowolony jest także Michał Tokarski, wicestarosta piotrkowski. – Starzenie się, to proces naturalny, przed którym nie uciekniemy, więc wsparcie seniorów, aby ich pobudzić, przedłużyć ich aktywność, tak żeby byli bardziej aktywni w najpiękniejszym czasie, czyli na emeryturze, jest wspaniałe, tym bardziej, że Piotrków jest miejscem, które w większości zamieszkują osoby starsze i wsparcie tej grupy jest konieczne – zauważa Michał Tokarski.
Z kolei Barbara Papiernik, Przewodnicząca Rady Osiedla „Wierzeje” zauważa, że inwestycja na pewno odpowiada na realne potrzeby lokalnej społeczności, szczególnie osób starszych, których liczba systematycznie rośnie. – Mamy nadzieję, że kompleks nie tylko zapewni komfortowe warunki mieszkaniowe, ale stanie się też przyszłą przestrzenią do aktywności dla osób starszych – mówi.
Kompleks będzie w pełni dostosowany do osób z niepełnosprawnościami, z szerokimi przejściami, windami i bezprogowymi rozwiązaniami. Zastosowane zostaną nowoczesne technologie typu smart home, a całość będzie realizowana zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju – z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii i materiałów przyjaznych środowisku.
Wartość inwestycji 77 milionów złotych. I etap – budowa Centrum Badawczo – Rozwojowego dobiegnie końca w 2026. Cały kompleks 2029.

































Polecamy