W Moszczenicy odbyły się uroczyste obchody 83. rocznicy zbrodni katyńskiej. Tradycyjnie przed Tablicą Katyńską, znajdującą się na budynku Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki, zgromadzili się przedstawiciele rodzin katyńskich, władz powiatu i gminy na czele z Piotrem Wojtysiakiem – starostą powiatu piotrkowskiego i wójtem gminy Marcelim Piekarkiem, mieszkańcy i społeczność szkolna, zaproszeni goście oraz dyrektorzy i kierownicy jednostek administracyjnych z gminy Moszczenica.
Apel poległych odbył się w asyście 7. Dywizjonu Lotniczego z Glinnika. Po nim wygłoszono okolicznościowe przemówienia
– Ofiary mordu katyńskiego zostawiły testament wierności ojczyźnie, odwagi, niezłomnego patriotyzmu, który doprowadził do tego, że możemy żyć w wolnej, niepodległej ojczyźnie. Akt ludobójstwa, który wtedy się dokonał, wydawał się bezprecedensowy. Dzisiaj przychodzi nam żyć w świecie, gdzie znów za wschodnią granicą dochodzi do ludobójstwa, do brutalnych scen. Musimy być świadkami tej historii i cały czas o niej pamiętać – przypomniał w w swym wystąpieniu starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak.
– Są cierpienia, na które nigdy nie pada nawet najdrobniejszy pył zapomnienia, a naród, który nie pamięta swojej historii, jest narodem bez przyszłości. Katyń to dla każdego Polaka symbol bestialskiej polityki wobec narodu polskiego. Zbrodnia katyńska to skrytobójczy mord nie tylko na żołnierzach polskich, ale również na przedstawicielach intelektualnych i kulturalnych elit, dla których miłość do ojczyzny była ich najwyższą cechą. To dobrze, że nasza gminna społeczność pamięta zarówno o tych, którzy zostali zmordowani ponad 83 lata temu, jak i o tych, którzy zginęli 13 lat temu w katastrofie smoleńskiej. Wszyscy, bez względu na dzielące ich różnice polityczne czy światopoglądowe, byli elitą polskiej inteligencji, z której my wszyscy – a szczególnie młode pokolenie – powinniśmy brać wzór. Pamięć o nich nie może zostać zatarta. Katyń jest bowiem miejscem, które jest świadkiem historii naszego narodu – podsumował wójt Marceli Piekarek.
Uroczystości na dziedzińcu szkoły zakończyło złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniającą męczeńską śmierć trzech mieszkańców gminy: porucznika Michała Antosiaka – nauczyciela Szkoły Powszechnej w Moszczenicy, który zginą w Charkowie, podporucznika Wojska Polskiego Leszka Heinzla – zamordowanego przez NKWD w Katyniu oraz aspiranta policji Andrzeja Góry, który zginął w Twerze.
Po apelu i pożegnaniu żołnierzy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, uczestnicy uroczystości udali się do hali gminno-szkolne, gdzie odprawiono mszę świętą w intencji wszystkich ofiar. Uroczystości zakończył historyczny program artystyczny przygotowany przez uczniów szkoły w Moszczenicy.
Polecamy