AleksandrówWydarzenia

Urząd Gminy w Aleksandrowie z negatywną oceną NIK

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła gminę Aleksandrów w zakresie ochrony przyrody. Początek roku szkolnego za nami, dlatego stosując oceny ze szkolnej ławki, wójt Dionizy Głowacki i podległe mu służby od NIKu otrzymały ocenę niedostateczną, czyli pałę! Wójt zobowiązany do dbałości o cenne przyrodniczo obiekty, nie zapewniał realnych warunków prawnych i organizacyjnych dla ich ochrony.

Osiem ekogrzechów głównych Urzędu Gminy w Aleksandrowie

Wystąpienie pokontrolne liczy łącznie 14 stron. Niemal na każdej z nich, NIK na urzędzie gminy nie pozostawia suchej nitki. W dokładny i analityczny sposób wytyka wszelkie nieprawidłowości, jakie kontrolerzy ujawnili w gminie. W raporcie czytamy między innymi: „Najwyższa Izba Kontroli ocenia negatywnie działalność kontrolowanej jednostki w zakresie lokalnych form ochrony przyrody. Ocena negatywna wynika z:

nierzetelnego sporządzenia sprawozdań,
nieuwzględnienia w obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego 3 (z 15) użytków ekologicznych znajdujących się na terenie Gminy,
niesporządzenia na potrzeby Studium opracowania ekofizjograficznego,
braku nadzorowania realizacji przez podmiot wyznaczony do nadzoru nad użytkami ekologicznymi,
brak właściwego oznakowania drzew pomnikowych stanowiących (…) pomniki przyrody oraz głazu narzutowego,
nieprzeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych drzew pomnikowych,
niezapewnienia w budżecie Gminy środków finansowych na zadania związane z lokalnymi formami ochrony przyrody,
niepodejmowania działań mających na celu dostosowanie prawa miejscowego do obecnego stanu prawnego poprzez nieprzygotowanie projektów uchwał Rady Gminy w sprawie pomników przyrody (…).

Najwyższa Izba Kontroli wskazuje między innymi, że niezgodne ze stanem faktycznym były dane o liczbie lokalnych form ochrony przyrody występujących na terenie gminy. W urzędzie gminy w Aleksandrowie w sprawozdaniach za rok 2015 i 2016 wykazano występowanie 17 drzew – pomników przyrody, podczas gdy zgodnie z aktami ustanawiającymi były zaledwie trzy pomniki przyrody, w tym jeden stanowiący pojedyncze drzewo i dwa pomniki grupowe. Ponadto kontrolerzy zwracają uwagę, że gmina własnych środków na ochronę przyrody nie posiada, i nie wnioskowała nawet o środki zewnętrzne, pomimo że w toku kontroli wykazano, że pomniki przyrody wymagają natychmiastowej interwencji specjalistów. Według NIK, w gminie nikt nawet nie pokusił się o analizę, która określiłaby wysokość środków finansowych potrzebnych na ochronę przyrody.

We wnioskach Najwyższa Izba Kontroli zaleca między innymi by naprawić chaos jaki panuje w dokumentacji urzędu, a także należycie oznakować wszelkie pomniki przyrody.

Poprosiliśmy Urząd Gminy w Aleksandrowie o komentarz do raportu pokontrolnego. W odpowiedzi otrzymaliśmy następujące dokumenty:

 

Na stronie internetowej urząd zachwala walory przyrodnicze gminy. Przeczytamy, ile i jakie rzeki przepływają przez malownicze tereny Aleksandrowa. Włodarze chwalą się wszystkimi niemal pomnikami przyrody, wymieniają zabytkowa drzewa i parki…

(…) Najbardziej znanym jest park w Skotnikach, zajmujący 3,3 ha powierzchni. Zachowały się w nim elementy układu geometrycznego, z pozostałością najstarszej w Sulejowskim Parku Krajobrazowym alei lipowej. Była to nastrojowa aleja, wytyczona przez około 20 lip drobnolistnych. Najcenniejsze drzewa, które przetrwały do naszych czasów, mierzą w obwodach 430, 310 i 300 cm. Na uwagę zasługuje również kolekcja kilkudziesięciu jesionów, w tym imponujących, wysokich drzew o grubości 375 i 305 cm. Z dawnej świetności żywopłotu grabowego pozostało kilka okazów o grubości 175 – 195 cm. Podobnie jak w przypadku jesionów, tak i kolekcji klonów, w ciągu kilkunastu lat ubyło sporo drzew. Aktualnie najgrubszy klon zwyczajny mierzy 290 cm. W grupie stuletnich modrzewi największe osiągają 240 i 220 cm w obwodzie. Park jako cenny obiekt dziedzictwa natury i kultury znajduje się na liście zabytków (…).

Cóż z tego że wójt w internecie  chwali się wyjątkową przyrodą, jeśli o nią nie dba? Jak tak dalej pójdzie, wnuki wójta Głowackiego, o pomnikach przyrody przeczytają tylko w sieci i w archiwalnych gminnych przewodnikach.

Wystąpienie pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli, dostępne jest TUTAJ.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

29 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
Mieszkaniec
20 września, 2018 06:53

Panie Krak, pomijając fakt, że rzetelnie i po prostu po ludzku uczciwie byłoby odnieść się do stanowiska Urzędu Gminy, wiedząc że lud co prawda podstawy edukacji posiada, ale nie skory do czytania pism urzędowych, to pragnę Panu uzmysłowić, że właśnie wypuścił Pan w świat artykuł na temat tabliczki na drzewie. Nieistotne, że czytelnik nic z tego nie zrozumie, ważne że się napisało, że wójt pałę dostał i że wnuki będą drzewa na zdjęciu oglądać. Uważam, że powinien Pan wnikliwie zapoznać się z pojęciem „etyka”. Ponadto podziwiam, że są jeszcze ludzie, którzy mają odwagę by takie gnioty podpisywać swoim nazwiskiem. Osobom… Czytaj więcej »

Pioter
Pioter
Reply to  Mieszkaniec
20 września, 2018 07:05

Mieszkaniec, a Ty jesteś mieszkaniec Opoczna czy gminy Aleksandrów ?

Anonimowo
Anonimowo
Reply to  Mieszkaniec
20 września, 2018 07:10

Myślę, że w tym przypadku można by się pokusić o przejrzystą tabelę, jak przypadku artykuły dotyczącego jakiegoś skrzyżowania w Woli Krzysztoporskiej w Ziemi Piotrkowskiej z 13 września tego roku, przedstawiającą zarzut i wyjaśnienie. Skoro w gazecie się da to w internecie tym bardziej

Anonimowo
Anonimowo
Reply to  Mieszkaniec
20 września, 2018 10:59

Ten lud który według ciebie ledwie co zna podstawy edukacji potrafi postawić krzyżyk na kartce wyborczej i odpowiedni sposób was ocenić nieudacznicy, bo żeby rządzić trzeba mieć do tego predyspozycje i coś w głowie a nie tylko chęć do pobierania pieniędzy podatników.I ty piszesz o etyce „wstyd”.

Przedsiębiorczy
Przedsiębiorczy
20 września, 2018 07:11

Upsssss…ach ta kontrola z NIK-u, nie dość że afera z wodą to jeszcze ta ekologia zwala na urząd…oczywiście to nie jest wina przedsiębiorczych specjalistów z urzędu gminy…kasa się zgadzała bo nie było na takie tam pieniędzy w budżecie, jeszcze jedną świetlicę???

Mieszkaniec.
Mieszkaniec.
Reply to  Przedsiębiorczy
20 września, 2018 15:20

Panie Przedsiębiorczy, masz obiecany etat w gminie?

Tolek
20 września, 2018 07:35

Przez waszą ochronę środowiska już ile lat drogi ekspresowej nie można wybudować, bo jak nie park krajobrazowy to unikalne stanowisko chwastu polnego. Szkoda tylko, że giną przez to ludzie, tak jak dziś rano na DK74.
Więcej informacji dostępnych na epiotrkow, bo tutejsi pismacy drzewami zajęci

Anonimowo
Anonimowo
Reply to  Tolek
22 września, 2018 06:30

ludzie giną przez własną głupotę jak ekspresówka powstanie to też ginąć będą

Uczeń
Uczeń
20 września, 2018 08:50

A kto pamięta piękny park przed szkła w Dąbrowie nad Czarną co się z nim stało ?

Pawel
Pawel
20 września, 2018 09:38

Krak jest tylko podpisany artykul pisala Pani Monika… 🙂

Mieszkanka
Mieszkanka
Reply to  Jarosław Krak
20 września, 2018 13:35

ależ się redakcja uczepiła tej gminy Aleksandrów 🙂 bardzo ,,obiektywnie|”” jak widać 🙂

Gość.
Gość.
Reply to  Jarosław Krak
20 września, 2018 15:10

Redakcja Pana ponoć jest obiektywna?! .Proszę o przedstawienie raportów z innych gmin powiatu piotrkowskiego .

Gość.
Gość.
Reply to  Jarosław Krak
22 września, 2018 11:18

Bardzo ciekawe, że na 11 gmin w powiecie tylko i akurat gmina Aleksandrów była kontrolowana ?!

Małgorzata
Małgorzata
Reply to  Jarosław Krak
22 września, 2018 11:37

Widze, że gdyby nie popularność gminy Aleksandrów to portal miałby problem z zainteresowaniem przez innych mieszkańców powiatu.

Małgorzata
Małgorzata
Reply to  Jarosław Krak
20 września, 2018 15:35

Na „czasie ” bo przed wyborami, ale czy obiektywnie???
Zastanawiająca jest liczba komentarzy i duże, bardzo duże zainteresowanie gminą Aleksandrów. Może zainteresujcie się tymi korkami na drogach.Wypadkami! Wybory były i będą a życie ma się jedno..Rozpoczął się rok szkolny dzieci umęczone wracają ze szkoły bo po 1, 5 godziny stoją w korkach.Wybory i wybory pomyślcie o innych a nie tylko o sobie.

Somsiod
Somsiod
Reply to  Pawel
20 września, 2018 13:01

Pani Monika nie ma czasu, przecież już dwa dni żadną sensacją nas nie uraczyła. Dwa dni nie gnoić wójta Głowackiego… Ileż można, przecież to się pochorować idzie (edytowany przez administratora)

Somsiod
Somsiod
Reply to  Somsiod
21 września, 2018 08:06

Szanowny Administratorze tego przybytku, z jakiego powodu moja wypowiedź została edytowana? Czy obrażała kogoś? Jeśli tak to nie rozumiem jak uwadze Administratora mógł umknąć komentarz niejakiego „B” pod artykułem „Podarowali wyprawki dla uczniów” , w którym to obecny Pan Wójt został nazwany „chamem”. A może mój komentarz zawierał jakieś kłamliwe informacje? W takim razie, nie szukając daleko, dlaczego nie został edytowany komentarz Pani/Pana „DnCzarna” o rzekomej spalarni śmieci, co jak nie trudno zgadnąć jest wytworem radosnej twórczości owej Pani/Pana.
Proszę o zwięzłe wyjaśnienie i nienazywanie cenzury edycją 😉

DnCzarna
DnCzarna
20 września, 2018 16:48

Prawda jest taka, że nie chodzi o tabliczki na drzewach czy budowę drogi ale o skąpstwo i lenistwo władzy. Niedługo będzie u nas spalarnia śmieci, to wtedy ciekawe czy też ekologia będzie Wam obojętna. Sami tych dwóch na taczkach wywieziecie.

zirytowany
zirytowany
Reply to  DnCzarna
21 września, 2018 08:05

gdzie będzie ekologiczny truciciel ? jakich dwóch na taczkach i dlaczego wywieź?

Darka
Darka
Reply to  zirytowany
21 września, 2018 09:41

Nie na taczkach tylko na wozie. Starosta Cubała Michała Małeckiego wywiozl na dożynkach w Rozprzy. Załatwił to w białej koszuli! Ciekawe czym mu tam zalazł za skóre

Anonimowo
Anonimowo
Reply to  DnCzarna
21 września, 2018 08:17

Trzeba lepiej było napisać o elektrowni atomowej albo autostradzie przez środek wsi… Spalarni to ludzie nie podłapią, przyzwyczajeni, u nas spalarnia śmieci zimą w co drugiej chałpie

Nieekologiczny
Nieekologiczny
Reply to  Anonimowo
22 września, 2018 06:25

Nie jest tajemnicą że wladza tutejsza wspiera przedsiębiorców działających w pobliżu terenu natura 2000 który chcą przetwarzać śmieci i jakieś niebiezpieczne odpady- info na bipie urzędu gminy. Jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności przed wyborami właśnie plany się pozmieniały i się rozmyślili. Po nowym roku temat wróci i będzie piękny odorek nad czarną- natura 2000… Taka to właśnie polityka ochrony środowiska w tej gminie. Szkoda gadać. A o wymianie piecy na nowe nikt nie słyszał, jedno lakoniczne ogłoszenie było, żadnych szczegółów, żadnych spotkań. Popatrzmy co inne gminy ościenne robią w tych tematach. Ale po co te piece wymieniać jak tu się taka… Czytaj więcej »

rysio
rysio
Reply to  Nieekologiczny
22 września, 2018 12:47

Żal ci d…e ściska że ktoś ma pomysł i chce stworzyć nowe miejsca pracy żeby mieszkańcy nie musieli szukać daleko.Pochwal się ty co zrobiłeś dla ochrony środowiska to może pójdziemy w twoje ślady bo jak narazie to piszesz banały.

EKO
EKO
23 września, 2018 14:27

W obecnych czasach pieniądz rządzi światem. To przykre, że niektórym ludziom jest obojętny szkodliwy wpływ spalarni na zdrowie okolicznych mieszkańców. Jak kasa może być ważniejsza niż zdrowie, a nawet życie!!!

rysio
rysio
Reply to  EKO
23 września, 2018 17:25

Niektórzy żyją jedząc darmową mannę z nieba a pieniądz im śmierdzi i jak tu wszystkim dogodzić?

Mieszkaniec2
Mieszkaniec2
23 września, 2018 17:18

Smród nad Czarna już jest…wystarczy popytać sąsiadów zakladu…A co do mediów razem z radiem to najbardziej denne w regionie.

rysio
rysio
Reply to  Mieszkaniec2
24 września, 2018 12:39

Zmień otoczenie bo ta okolica ci szkodzi.?

Polecamy

Back to top button
29
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!