Dwie umowy o wartości 33,8 mln złotych, podpisali w piątek (03.01) przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi oraz miasta i gminy Wolbórz. Chodzi o dofinansowanie projektu budowy dróg, a także budowę Wolborskiego Centrum św. Mikołaja.
Podpisano dwie umowy, jedna z nich dotyczy środków finansowych w wysokości ponad 17 mln zł z przeznaczeniem na modernizację czterech dróg w gminie Wolbórz. Wyremontowane zostaną kompleksowo: ul. Modrzewskiego w Wolborzu oraz drogi w Miłoszowie, Goleszach Dużych i droga do Lubiaszowa.
– Bardzo się cieszę, że dzisiaj Zarząd Województwa miał zaszczyt podpisać dwie ważne umowy dla ziemi wolborskiej. Jedna umowa to podpisana jest z Urzędem Miasta w Wolborzu, z przeznaczeniem na rozwój infrastruktury drogowej. Cztery drogi, które będą przebudowane dzięki 17 milionom dofinansowania z Unii Europejskiej – mówił tuż po podpisaniu umów Piotr Wojtysiak, wicemarszałek Województwa Łódzkiego.
Druga z podpisanych umów o wartości blisko 17 mln zł to projekt ochrony dziedzictwa kulturowego zakładający przebudowę dachu w kolegiacie oraz budowę Wolborskiego Centrum św. Mikołaja w Wolborzu.
W ramach projektu zabudowania gospodarcze w parafii zmienią się w wyjątkowe miejsce, będzie to nowoczesny kompleks edukacyjno – kulturalny w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. To miejsce gdzie nowoczesność spotka się z unikatowym dziedzictwem kulturowym regionu i wolborskiej Kolegiaty, które będzie można zaprezentować w sposób tradycyjny oraz z wykorzystaniem modeli 3d. Spacer wirtualny, digitalizacja zabytków, prace konserwatorskie, restauratorskie, utworzenie ekspozycji, spowoduje rozwój turystyczny całego regionu.
– Drugi bardzo ważny projekt dotyczmy innowacyjnej prezentacji dziedzictwa kulturowego Wolborza. Chodzi o parafię wolborską, która otrzymała blisko 17 milionów złotych. To są środki, które inwestujemy w rozwój turystyki, kultury ale także pielęgnujemy dziedzictwo kulturowe ziemi piotrkowskiej, ziemi wolborskiej. Dzięki tym wszystkim środkom – a przypomnę, że łącznie około 34 milionów – jestem przekonany, że mieszkańcy ziemi wolborskiej i całego województwa łódzkiego będą mogli korzystać z lepszych usług infrastrukturalnych – dodał Piotr Wojtysiak.
Obecny podczas podpisania umowy starosta piotrkowski Piotr Łączny pogratulował burmistrzowi nowych inwestycji. – To wielkie święto dla powiatu piotrkowskiego, a zwłaszcza dla gminy Wolbórz. Gratuluję panie burmistrzu i życzę jak najwięcej takich inicjatyw – mówił.
Swojego zadowolenia nie ukrywa burmistrz Wolborza. – 2025 rok zaczął się dla samorządu wolborskiego wspaniałym wydarzeniem, czyli podpisaniem umowy na 34 miliony złotych. Połowa tych środków przeznaczona jest na przebudowę dróg powiatowych, które wspólnie ze starostą już od wielu, wielu lat budujemy i cieszę się ogromnie, że możemy poprawić ten stan dróg w najbliższej przyszłości, a cieszę się również, że ksiądz proboszcz może wydać te pieniądze na kulturalne rzeczy, jak i na kolegiatę wolborską. Jest to wielki, wielki dzień dla miasta i gminy Wolbórz – powiedział burmistrz Andrzej Jaros.
Projekt zakłada także przebudowę obiektów na budynki wysoce energooszczędne. W ramach projektu zaplanowano montaż instalacji OZE: instalacji fotowoltaicznej, powietrznej pompy ciepła oraz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
W ramach działalności Centrum przewiduje się:
- ofertę dla osób z niepełnosprawnościami;
- promowanie folkloru lokalnego;
- miejsce do promowania efektów działalności kół gospodyń wiejskich;
- działania wielopokoleniowe;
- przekazywanie wiedzy o folklorze, dziedzictwie kulturalnym regionu przez seniorów;
- włączenie osób z niepełnosprawnościami i seniorów w udział w życiu kulturalnym;
- rozwój turystyczny regionu;
- stworzenie miejsca będącego centralnym miejscem spotkań społeczności lokalnej;
- propagowanie historii Wolborza i okolic.
Podstawowym celem projektu jest zwiększenie partycypacji w kulturze mieszkańców województwa łódzkiego oraz turystów w oparciu o rozwój obiektów dziedzictwa kulturowego jakim dysponuje Parafia św. Mikołaja w Wolborzu. Centrum Świętego Mikołaja w Wolborzu planuje część oferty skierować do osób z niepełnosprawnościami. Szczególnymi grupami, do których zdecydowano się dotrzeć są osoby głuche i niedosłyszące oraz osoby niewidome i niedowidzące. W związku z tym również sposoby promocji muszą być dostosowane do szczególnych potrzeb osób z dysfunkcjami w zakresie słuchu i wzroku.
Projekt obejmuje swoim zakresem realizację przez parafię 9 nowych usług kulturalnych:
1) Dni Jedności z Judaizmem.
2) Jarmark św. Mikołaja Biskupa.
3) Żywe lekcje historii dla dzieci i młodzieży.
4) Żywe lekcje bez barier.
5) Warsztaty rękodzielnictwa – Centrum Aktywności Międzypokoleniowej
6) Wolbórz bez barier. Ścieżka zapachowa – zwiedzanie zmysłami; Zwiedzanie dostosowane do potrzeb osób niedowidzących i niewidomych; Zwiedzanie dostosowane do potrzeb osób niedosłyszących i niesłyszących; Warsztaty Polskiego Języka Migowego
7) Gra terenowa „Dziedzictwo Kulturowe Wolborza i Kolegiaty św. Mikołaja”.
8) Obchody rocznicy bitwy pod Grunwaldem.
9) Lekcje architektoniczne.
Umowy w Wolborzu podpisali Piotr Wojtysiak wicemarszałek województwa łódzkiego, Andrzej Jaros Burmistrz Wolborza, Piotr Łączny starosta powiatu piotrkowskiego oraz ksiądz proboszcz Tomasz Owczarek. W spotkaniu uczestniczyli także Agnieszka Ryś wicemarszałek województwa, członek zarządu województwa Artur Ostrowski oraz radny powiatowy Michał Szymański.
Polecamy