Miasto kilka tygodni temu rozpisało konkurs na uruchomienie i poprowadzenie systemu roweru miejskiego do 2022 roku. Nie było niespodzianek – zgłosiła się tylko jedna firma – Nextbike Polska, która testowała już ten system w naszym mieście.
Za uruchomienie, zarządzanie i kompleksową eksploatację wypożyczalni w latach 2019-2022 Nextbike zaproponował 2 348 070 zł, podczas gdy miasto było gotowe zapłacić za usługę 3,2 mln zł. Oznacza to, że w budżecie Piotrkowa zaoszczędzono niemal milion złotych. – Teraz musimy dokończyć wszystkie procedury przetargowe, potrwa to kilka tygodni. Tylko w tym roku system ruszy dopiero we 1 września, ale w następnych latach rowery dostępne będą już 1 kwietnia – powiedziała w rozmowie z nami Agata Wypych z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.
Przypomnijmy, piotrkowska wypożyczalnia ma składać się z 9 stacji stałych i 1 sezonowej są to: Dworzec Kolejowy, Belzacka Basen, Stare Miasto Mediateka, Park im. ks. J. Poniatowskiego, Osiedle Łódzka, Dmowskiego Poprzeczna, Osiedle Wyzwolenia, Wierzeje, Słowackiego Osiedle a także letnia stacja przy kąpielisku „Słoneczko”. Umowa jest tak skonstruowana, że firma może rozbudować system o tak zwane stacje sponsorskie. Będą je utrzymywać firmy, które zechcą reklamować się na miejskich rowerach.
Na wyposażeniu 10 stacji ma być 80 rowerów: 68 standardowych, 5 tandemów, 3 rowery familijne/cargo oraz 4 rowery dziecięce.
W zeszłym roku, przez testowe 4 miesiące, 32 rowery zostały wypożyczone ponad 7,7 tysiąca razy, a w systemie Piotrkowskiego Roweru Miejskiego zarejestrowało się ponad 1600 użytkowników.
Polecamy