Apolityczna i świecka jak państwo, w którym funkcjonuje, polska szkoła jest też heterohomogeniczna. Przynajmniej w województwie łódzkim. Dlaczego? Dla świętego spokoju.
Pod koniec października ubiegłego roku, o czym m.in. niedawno pisałem, skontaktował się ze mną dyrektor jednej ze szkół naszego regionu, informując o mailu z piotrkowskiej delegatury łódzkiego Kuratorium Oświaty, w którym zadano pytanie w związku z wnioskiem złożonym 25 października 2018 r. do Kuratorium w Łodzi o udostępnienie informacji publicznej. Pytano, w których szkołach i placówkach oświatowych województwa łódzkiego „przeprowadzono lub planuje się przeprowadzić akcję pn. »Tęczowy Piątek« zorganizowaną przez Stowarzyszenie Kampanii Przeciw Homofobii”.
26 października ubiegłego roku akcję tę przeprowadzono w 211 szkołach na terenie całego kraju. Jak czytamy na stronie Stowarzyszenia KPH, jej celem było spowodowanie, by „młode lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queer i interpłciowe poczuły, że w szkole jest miejsce też dla nich”.
W mailu wysłanym do Kuratorium spytałem więc, które ze szkół województwa łódzkiego wzięły udział w „Tęczowym Piątku”, a także kto domagał się udostępnienia informacji publicznej w tej sprawie. Okazało się, że m.in. na 162 gimnazja (nie licząc 907 podstawówek), 132 szkoły branżowe I stopnia, 133 technika i 297 liceów, żadna ze szkół na terenie województwa łódzkiego nie wzięła udziału w tej akcji. Jednocześnie poinformowano mnie, iż informacja o wnioskodawcy, na wniosek którego Kuratorium wysłało do szkół pytanie o organizację „Tęczowego Piątku”, nie zostanie mi udostępniona. W myśl art. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej, nie stanowi ona bowiem informacji publicznej i mogłaby identyfikować prywatnego wnioskodawcę. Co innego podległe szkoły. Te weryfikować można, a nawet trzeba, czy aby zgorszenie i obraza Boska się nie pleni. Amen.
* Przymiotnik pochodzący od nazwiska gubernatora Nowej Rosji Grigorija Potiomkina (1739–1791), używane w odniesieniu do mistyfikacji mającej na celu wywarcie dobrego wrażenia i ukrycie prawdziwej natury sytuacji (podane za: Wikipedia).
Polecamy