Statystyki są nieubłagane. Nadal sprawcami największej liczby wypadków są młodzi kierowcy pomiędzy 18 a 24 rokiem życia. Specjaliści z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i KWP w Łodzi spotkali się z uczniami trzech piotrkowskich liceów.
– Chcemy uświadomić młodych ludzi, którzy niebawem przystąpią do egzaminu na prawo jazdy, jaka odpowiedzialność na nich spoczywa. By wiedzieli jak bezpiecznie poruszać się samochodem. Statystyki mówią jasno – najwięcej wypadków powodują kierowcy pomiędzy 18 a 24 rokiem życia. Chcemy ich uświadamiać, jakich błędów nie należy popełniać – powiedział w rozmowie z nami Michał Kędziora, specjalista Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w piotrkowskim WORD. Ponadto, prawdopodobnie w czerwcu, zmienią się przepisy. O tych zmianach także mówimy przyszłym kierowcom – dodał Michał Kędziora.
O przyczyny wypadków młodych kierowców pytamy Katarzynę Babczyńską, psychologa transportu i bezpieczeństwa ruchu drogowego. – Wiąże się to z niedojrzałością społeczną i emocjonalną. Młodzi ludzie generalnie też mają inną ocenę ryzyka. Oceniają zdarzenia ryzykowne jako mniej ryzykowne niż są w rzeczywistości. Z czasem oczywiście się z tego wyrasta – mówi Katarzyna Babczyńska. I dodaje – dochodzą także zjawiska faworyzacji subiektywnej i nierealistycznego optymizmu. Czyli atrybucja porażek i sukcesów, sukces – czynniki wewnętrzne, porażka – czynniki zewnętrzne. W uproszczeniu: wypadki się zdarzają, ale na pewno nie mnie! Bo ja jestem młody, sprawny i – trochę żartując – pokonam nawet prawa fizyki – mówi Katarzyna Babczyńska.
Polecamy