GminyPiłka nożnaSportWażne wiadomościWolbórzWydarzenia

Szczerbiec Wolbórz ma 100 lat!

Wszystko zaczęło się w 1921 roku od pierwszej, przywiezionej do Wolborza, a w zasadzie do pobliskich Bogusławic niepozornej skórzanej piłki. 

2 października 2021 odbył się jubileusz 100-lecia Towarzystwa Sportowego Szczerbiec Wolbórz. Przy tej okazji oficjalnie oddany został do użytku nowoczesny obiekt sportowy na Stadionie Miejskim w Wolborzu. Stadionie, który oficjalnie został nazwany imieniem Karola Bińka, wieloletniego prezesa T.S. Szczerbiec, piłkarza, człowieka zasłużonego dla wolborskiego sportu.


Pamiątkową tablice na cześć Karola Bińka odsłonili, żona patrona – Wiesława Biniek, która nie kryła wzruszenia oraz prezes T.S. Szczerbiec Adam Kołodziejczyk i Burmistrz Wolborza Andrzej Jaros. Poświęcenia budynku i pamiątkowej tablicy dokonał ks. Piotr Kałuszka wikariusz wolborskiej parafii. 



O historii klubu można przeczytać w okolicznościowej, bogato ilustrowanej publikacji, która została przygotowana i rozdana uczestnikom uroczystości. 

Andrzej Jaros Burmistrz Wolborza odczytał archiwalną relację z pierwszego oficjalnego meczu piłkarskiego, który rozegrała drużyna Szczerbca z drużyną Pilicy Tomaszów: – 28 maja 1922 w pogodną i ciepłą majową niedzielę wolborscy piłkarze przyjechali na dużym drabiniastym wozie do lasu tomaszowskiego. Z prawej trony lasu na obszernej polanie odbywał się festyn ludowy – majówka, w pobliżu było boisko, na którym miało się odbyć spotkanie. Ale co to było za boisko?!  Nieforemny kawał pola różnych szerokościach ze środkiem przez który biegły dwa zagony porośnięte wysoką trawą i uwieńczone dwoma bramkami. Ale co to były za bramki?! Cienkie tyczko sosnowe o różnych wysokościach ledwo wciśnięte w ziemię i wywracające się przy każdym celnym strzale. Zaczęła się gra. Grzmiała dęta orkiestra, przez boisko przechodzili podpis uczestnicy majówki, ludzie krzyczeli zagłuszając gwizdki sędziego, a nasi nieszczęśni gracze daremnie starali się wyciągnąć w ostre tempo gry tomaszowian. Bramki na korzyść Pilicy sypały się jak z rękawa i mecz zakończył się wynikiem 2:8 na korzyść gospodarzy. Gdyby to spotkanie było sfilmowane mogłoby służyć jako wspaniały film rozrywkowy. Karykaturalne przewracanie się bramek, ustawianie wywróconych słupków wykończył graczy nerwowo i po tej szaleńczej szamotaninie wracali do Wolborza z okropnymi nastrojami. Mimo to wisielczy humor nie opuszczał ich wcale i przez całą drogę dowcipkowali, jak to oni się zrewanżują w dniu 15 czerwca 1922 r., na który to dzień było wyznaczone spotkanie rewanżowe w Wolborzu. – czytamy w zapiskach z zeszytu wspomnień dr Siniarskiego. Ten mecz rewanżowy w Wolborzu na porządnym boisku o wymiarach 105 x 65 m skończył się zwycięstwem Szczerbca nad Pilicą 1:0 – pisał dr Siniarski.

Uroczystość jubileuszowa była okazją do oficjalnego oddania do użytku nowoczesnego obiektu sportowego, na który składają się szatnie, łazienki, pomieszczenia socjalne, sala konferencyjna wyposażona w zaplecze kuchenne oraz zaplecza garażowe na wyposażenie. Budynek jest energooszczędny, posiada taras widokowy, system centralnego gazowego ogrzewania i klimatyzacji oraz panele fotowoltaiczne. Wartość inwestycji to ponad 1,6 mln zł. 

Gratulacji dla Szczerbca nie było końca. Zebrani gratulowali 100-letniej tradycji, ale także nowoczesnego zaplecza, które zostało oddane zawodnikom klubu. Goście, jak to bywa na jubileuszach, pokroili okolicznościowy tort i lapmką szampana wznieśli toast za kolejne sukcesy Szczerbca. 

Taki jubileusz to także okazja do uhonorowania sportowców i działaczy. Na wniosek Okręgowego Związku Piłki Nożnej, Towarzystwo Sportowe Szczerbiec otrzymało Złotą Odznakę Honorową PZPN, którą wręczył na ręce prezesa Adama Kołodziejczyka, wiceprezes PZPN Adam Kaźmierczak. 

Srebrną Odznakę Honorową PZPN otrzymał Ireneusz Smejda. Brązowe Odznaki Honorowe PZPN otrzymali Andrzej Jaros, Paweł Woźniak, Paweł Zając i Zbigniew Zaremba. 

Łódzki Związek Piłki Nożnej przyznał:
Złotą Odznakę ŁZPN otrzymali: Lech Czaplikowski, Czesław Woźniak, Zygmunt Załęcki, Tadeusz Pryczek
Srebrną Odznakę ŁZPN otrzymali: Dariusz Biniek, Ludwik Cichosz, Artur Durski, Dominik Grabowski, Ryszard Klauz, Adam Kołodziejczyk, Ireneusz Komar, Robert Link, Tomasz Stoś, Michał Szulc.

Złotą Odznakę Honorową OZPN otrzymali: Grzegorz Sambor, Dariusz Szymczak, Piotr Węgrzynowski, Marek Wójciński. 

W uroczystości wzięli udział m.in. Grzegorz Lorek Poseł Na Sejm RP, Przedstawiciele Polskiej Piłki Adam Kaźmierczak Wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Stanisława Sipa prezes OZPN Piotrków. Władzę samorządowe reprezentowali Piotr Wojtysiak Starosta Powiatu Piotrkowskiego oraz powiatowi radni Elżbieta Ościk, Michał Szymański, Krzysztof Kondaszewski. Gospodarz Maista i Gminy Andrzej Jaros Burmistrz Wolborza jego zastępca Dymitr Jędryka, Izabela Midera Skarbnik Gminy Wolbórz oraz Zbigniew Klewin przewodniczący Rady Miejskiej wraz z radnymi, a także prezesów klubów sportowych z Łodzi, Moszczenicy, Tomaszowa, Piotrkowa, Niewiadowa, Sulejowa, dyrektorzy placówek oświatowych, szkół i przedszkoli Gminy Wolbórz, przedstawiciele stowarzyszeń i instytucji działających w naszej gminie, piłkarze Klubu Sportowego, przyjaciele i sympatycy T.S. Szczerbiec Wolbórz, sponsorzy bez których sport nie mógłby dziś istnieć. 

Oprawę muzyczną uroczystości 100-lecia T.S. Szczerbiec przygotował Big Band TEMBR, a poczęstunek dla gości Restauracja Biały Dworek z Wolborza. Uroczystość poprowadziła Kamila Dubilas, dyrektor WCK. 

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!