Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Na najbliższy czwartek (15.11), w godz. 9.00-12.00, pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Piotrkowie Trybunalskim zapraszają osoby palące tytoń do punktu informacyjno – edukacyjnego, który zorganizowany będzie w Instytucie Zdrowia „Medicall” przy ul. Wojska Polskiego 77 w Piotrkowie Trybunalskim. Zainteresowani będą mogli wykonać pomiar CO w wydychanym powietrzu, zmierzyć tętnicze ciśnienie krwi oraz porozmawiać o swoim nałogu i otrzymać zestaw materiałów edukacyjnych.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalski informuje, że 15 listopada 2018 roku obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Na początku lat 90. spożycie tytoniu w Polsce należało do najwyższych na świecie. Rocznie sprzedawano ponad 100 mld papierosów. Od tego czasu poziom palenia spadł o ponad połowę, a w 2017 roku konsumpcja papierosów wyniosła ok. 40 mld sztuk. Od kiedy Polacy zaczęli masowo rzucać palenie, gwałtownie spadać zaczęły zachorowania i umieralność na choroby przyczynowo związane z papierosami, miedzy innymi na raka płuc, zawały serca, czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. U mężczyzn w wieku 20-64 lata współczynnik umieralności z powodu raka spadł w latach 1990-2017 o ponad połowę.

Ciągle jesteśmy jednak na początku drogi. Papierosy pali około 8 mln Polek i Polaków. Fundacja „Promocja Zdrowia” prowadząca akcję „Rzuć palenie razem z nami” proponuje, aby tegorocznym tematem uczynić rodziny spodziewające się dziecka.

Z jednej strony postęp w walce z paleniem wśród kobiet w ciąży w Polsce jest niezwykły. Polska stała się krajem o jednej z najniższych częstości palenia kobiet w ciąży. Badania przeprowadzone w 1990 roku, obejmujące wszystkie kobiety rodzące w 3 województwach (olsztyńskim, białostockim, poznańskim) pokazały, że prawie 30% kobiet paliło w okresie ciąży. W 2017 roku, 27 lat później, w badaniu prowadzonym na ogólnopolskiej próbie, w ciąży paliło już tylko ok. 6% kobiet. Z drugiej strony 6% palących kobiet w ciąży to nadal ok. 25 tysięcy noworodków bezpośrednio eksponowanych na dym tytoniowy już w łonie matki. Badania naukowe dowiodły, że ponad 50% czynników rakotwórczych znajdujących się w dymie tytoniowym przenika przez łożysko i dostaje się do organizmu dziecka. Wykazano je m.in. w pierwszej porcji moczu, którą oddaje dziecko po urodzeniu. Dzieci te rodzą się zawsze mniejsze i gorzej przygotowane do życia, obciążone ryzykiem wielu schorzeń wynikających z palenia, takich jak nowotwory czy astma. Dodatkową ekspozycję na dym tytoniowy i wymuszone bierne palenie matki stanowi palenie członków rodziny w domu.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!