Zapraszamy na spotkanie z autorem książki „Knebel. Cenzura w PRL-u”. Błażej Torański o swojej najnowszej publikacji opowie 20 lutego o godz. 18.30. w Centrum Idei Ku Demokracji, ul. Rycerska 3, (wejście od pl.Kościuszki).
To 21 rozmówców Błażeja Torańskiego: dziennikarzy, reżyserów, grafików, kompozytorów i estradowców odsłania kulisy swoich kontaktów z cenzurą. Ujawniają mechanizmy, dzięki którym władza potrafiła skutecznie zmusić twórców do trudnych ustępstw, a wielu nawet do współpracy. W książce znalazły się również ocenzurowane zdjęcia CAF – PAP.
Poeta, Ernest Bryll, zmieniał tekst w śpiewogrze „Po górach, po chmurach”, żeby udobruchać Gomułkę, rzucającego kałamarzami w urzędników. Powodem był donos sugerujący, że monolog diabła jest aluzją do jego osoby.
Cenzura potrafiła wychwycić kolizję seksuologii z polityką. Zbigniewowi Lwu-Starowiczowi zdjęto artykuł pod tytułem „Miłość francuska” z uwagi na wizytę w Polsce prezydenta Francji Charlesa de Gaulle’a.
Krakowski cenzor wspomina jak udało mu się wywieźć na Zachód i opublikować tajne zapisy oraz instrukcje dla cenzorów.
Dyrektor opolskiej delegatury Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk opowiada o próbach pogodzenia wiary w Boga i pracy dla komunistycznego systemu.
Polecamy