Zaniepokojeni mieszkańcy gminy Aleksandrów informują naszą redakcję, że na tablicach ogłoszeń w sołectwach pojawił się komunikat o tym, że w wodzie pitnej została wykryta obecność bakterii grupy coli. Sprawa dotyczy mieszkańców miejscowości: Aleksandrów, Kawęczyn, Janikowice, Marianów, Sieczka, Niewierszyn, Ostrów, Dąbrówka, Szarbsko, Stara, Justynów, Kolonia, Stara, Siucice Kolonia, Siucice, Wolica, Skotniki, Reczków Nowy, Wólka Skotnicka, Brzezie i Wacławów. Picie nieprzegotowanej wody skończyć się może obstrukcją.
Komunikat, który otrzymaliśmy, wygląda co najmniej „dziwnie”. Zwykły wydruk, bez podpisu i pieczątki. Ze względu na późną porę, jedynym miejscem, gdzie można potwierdzić autentyczność ogłoszenia, jest internet. Próżno jednak tej informacji szukać w witrynie urzędu gminy. Dopiero na stronie piotrkowskiego sanepidu potwierdzamy wiadomość. W komunikacie czytamy między innymi:
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że w badaniach jakości wody z wodociągu publicznego, stwierdzono obecność bakterii grupy coli. Woda nadaje się do spożycia, kąpieli noworodków, mycia zębów, owoców i warzyw spożywanych na surowo oraz mycia naczyń po uprzednim przegotowaniu (minimum przez 2 minuty) i pozostawieniu do ostudzenia bez gwałtownego schładzania. Woda bez przegotowania może być stosowana do codziennego mycia, prania odzieży, prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet. Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.
– Władza sobie nic z nas nie robi, to powinno być nagłośnione natychmiast, a nie po cichu karteczki powieszone. Moje dzieci piły tę wodę, i już wiem dlaczego bolały je brzuchy. Woda była też wykorzystywana do mycia przyrządów mleczarskich, a co za tym idzie, mogła ta bakteria przedostać się także do mleka – mówi mieszkanka Starej, która jako pierwsza poinformowała nas o sprawie. – Jak plakaty i zaproszenia, to umieją wieszać, chodzić od domu do domu i zapraszać, a jak jest zagrożenie, to się pochowali i udają, że nie ma sprawy. Ale na szczęście wybory niebawem! – dodaje zdenerwowany pan Marian, mieszkaniec tej samej miejscowości.
W związku z wyżej opisaną sprawą, władze gminy Aleksandrów przesłały swoje stanowisko, które publikujemy w całości (pisownia oryginalna).
Marek Gajda, redaktor naczelny Piotrkowski24.pl
Aleksandrów, dnia 08 września 2018 r.
Urząd Gminy Aleksandrów informuje, że po otrzymaniu zawiadomienia od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Piotrkowie Trybunalskim, że w badaniach jakości wody z wodociągu publicznego Aleksandrów zaopatrującego miejscowości: Aleksandrów, Kawęczyn, Janikowice, Marianów, Sieczka, Niewierszyn, Ostrów, Dąbrówka, Szarbsko, Stara, Justynów, Kolonia Stara, Siucice, Kolonia Siucice, Wolica, Skotniki, Reczków Nowy, Wólka Skotnicka, Brzezie, Wacławów, stwierdzono obecność niewielkiej ilości jednostek bakterii grupy coli (2, 3 i 6 jtk), na podstawie otrzymanych zaleceń natychmiast przystąpiono do prac na ujęciu i sieci wodociągowej związanych z intensywnym płukaniem i chlorowaniem. Prace te zostały zakończone w krótkim czasie od otrzymania zawiadomienia.
Informacja o tym zdarzeniu została również przekazana do zainteresowanych sołectw w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie naszej gminy.
Do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Piotrkowie Trybunalskim zostaną przekazane próbki wody, celem wykonania badań potwierdzających doprowadzenie jakości wody do składu zgodnego z wymaganiami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r. poz. 2294)
w zakresie tego parametru.
Informacje o wynikach tych badań i następnych komunikatach Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Piotrkowie Trybunalskim w tej sprawie, będą na bieżąco przekazywane do zainteresowanych sołectw.
Wójt Gminy Aleksandrów
/-/ Dionizy Głowacki
Polecamy