Ostatnie temperatury, a także opady deszczu spowodowały, że w lasach pojawia się coraz więcej grzybów, co sprzyja leśnym wyprawom. Dlatego policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, aby nasz spacer po lesie zakończyły się bezproblemowym powrotem do domu.
Każdego roku w sezonie jesiennym służby poszukują minimum kilku grzybiarzy, którzy zapomnieli o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa, dzięki którym nasza wyprawa zakończy się bezpiecznym powrotem do domu.
Do lasu wybierajmy się wczesnym rankiem lub za dnia, a nie pod wieczór.
Wyjścia do lasu najlepiej zaplanować w kilka osób, a podczas spaceru po lesie cały czas powinniśmy utrzymywać kontakt wzrokowy z innymi grzybiarzami i nawoływać się wzajemnie.
Jeżeli jednak wybieramy się samotnie, poinformujmy rodzinę o miejscu planowanego grzybobrania oraz czasie powrotu.
Wybierając się do lasu pamiętajmy aby zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy. Zadbajmy również, aby nasi bliscy, zwłaszcza seniorzy również posiadali telefon z naładowaną baterią.
Rozważmy również zabranie kamizelki odblaskowej, gdyż w razie nocnych poszukiwań osoba taka będzie bardziej widoczna w świetle latarek bądź szperaczy.
Zabierzmy ze sobą również latarkę, która będzie pomocna w przypadku zgubienia się.
Wybierając się do lasu, zabierzmy ze sobą coś do jedzenia i picia, a jeżeli przyjmujemy na stałe jakieś leki, zadbajmy aby również mieć je przy sobie.
Nie wchodźmy w głąb lasu nie znając go. Starajmy się nie oddalać od samochodu i głównej drogi aby słyszeć przejeżdżające z daleka pojazdy. Jeżeli zgubimy się w lesie należy niezwłocznie powiadomić policję, podając przybliżoną lokalizację.
Biorąc pod uwagę zmienną aurę pogodową, weźmy ze sobą cieplejsze ubrania, a także odzież przeciwdeszczową.
Pamiętajmy również o naszych seniorach. Dopilnujmy aby nie wybierali się na grzyby samotnie.
– Jeżeli zorientujemy się, że straciliśmy drogę i nie wiemy, w którą stronę iść najważniejsze jest zachowanie spokoju. Postarajmy się odnaleźć najbliższy punkt orientacyjny. Może to być charakterystyczne drzewo, słup energetycznych, czy skrzyżowanie dróg. Jeżeli w lesie zauważymy słupek kamienny, czy betonowy z umieszczonym na nim numerze, zgłaszając zaginięcie poinformujmy o tym. Dzięki temu służby będą mogły szybciej do nas dotrzeć i udzielić odpowiedniej pomocy. Dobre przygotowanie i zachowanie zdrowego rozsądku podczas leśnych wędrówek to klucz do uniknięcia zagubienia. Zawsze warto być przygotowanym na różne scenariusze, aby cieszyć się z uroków przyrody – mówi asp. szt. Izabela Gajewska z piotrkowskiej policji.
Polecamy