Niebawem wakacje, dlatego warto pieszo lub rowerem, przemierzyć „Ścieżkę edukacyjno – historyczną GÓRY BOROWSKIE”. Góry Borowskie to trzy niewielkie wzniesienia (278,5 m n.p.m.) znajdujące się na południowy zachód od Piotrkowa Trybunalskiego i na południowy wschód od Bełchatowa. Góry chociaż niewielkie, to miały ogromny wpływ na historię regionu.
Od 2 września pozycje obronne w Górach Borowskich stały się ważnym punktem strategicznym – hamującym ruch XVI Korpusu Pancernego na Piotrków Trybunalski – Bełchatów. Pozycje te obsadzone zostały przez oddziały: 2 Pułk Piechoty Legionów płk. Ludwika Czyżewskiego i 146 Pułku Piechoty ppłk. Pollaka z 44 Dywizji Piechoty rezerwowej. Gen. Thommée wyznaczył płk. Czyżewskiemu trudne do realizacji i odpowiedzialne zadanie. Posiadając stosunkowo skromne siły miał on bronić odcinek o długości około 25 km. Przebiegał on od styku z 30 DP w rejonie Księży Młyn poprzez Borowskie Góry – Ludwików – Jeżów do Rozprzy.
Ścieżka edukacyjna została oznaczona przez Stowarzyszenie EuroAktywni z udziałem Artura Jędrzejczyka sołtysa Borowej, a sfinansowana z budżetu Powiatu Piotrkowskiego. Stąd wizyta wicestarosty Michała Tokarskiego w miejscach, gdzie ustawiono 6 tablic informacyjnych, które zostały zamontowane w miejscowości Bogdanów oraz w Woli Krzysztoporskiej. Cztery tablice tworzące ścieżkę edukacyjną historyczną na Górach Borowskich opisują:
1. Szkołę Szybowcową,
2. Cmentarz Wojenny z I Wojny Światowej,
3. Pomnik Obrońców Gór Borowskich,
4. Kapliczka postawiona przez Franciszka Malinowskiego w podzięce za uratowanie życia.
Polecamy