Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalski informuje, że 21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Pomysł obchodów zrodził się w USA w Californii w 1974 roku. Wtedy to zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat. Dziś akcja prowadzona jest także w Piotrkowie!
Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Piotrowie Trybunalskim 21 listopada (czwartek) do godziny 12.00. organizują w NZOZ „Hipokrates” w Piotrkowie Trybunalskim przy ul. Rzemieślniczej 33 Punkt Konsultacyjny dla osób palących. Osoby zainteresowane będą mogły uzyskać poradę jak zerwać z nałogiem palenia, zmierzyć poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu, wykonać pomiar ciśnienia tętniczego krwi i otrzymać materiały edukacyjne.
Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Na początku lat 90. spożycie tytoniu w Polsce należało do najwyższych na świecie. Rocznie sprzedawano ponad 100 mld papierosów. Od tego czasu poziom palenia spadł o ponad połowę, a w 2017 roku konsumpcja papierosów wyniosła ok. 40 mld sztuk. Od kiedy Polacy zaczęli masowo rzucać palenie, gwałtownie spadać zaczęły zachorowania i umieralność na choroby przyczynowo związane z papierosami, miedzy innymi na raka płuc, zawały serca, czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. U mężczyzn w wieku 20-64 lata współczynnik umieralności z powodu raka spadł w latach 1990-2017 o ponad połowę.
Ciągle jesteśmy jednak na początku drogi. Papierosy pali około 8 mln Polek i Polaków.
W ostatnim czasie niepokojące jest palenie e-papierosów, zwłaszcza przez ludzi młodych, dla których e-papieros to nieodzowny gadżet. Wprawdzie e- papierosy nie zawierają substancji smolistych, ale sprzyjają mocniejszemu uzależnieniu. Ich głównym składnikiem jest nikotyna i glikol propylenowy (rozcieńczalnik nikotyny), czasem woda, dodatek alkoholu i substancje smakowe. Glikol propylenowy może powodować podrażnienie górnych dróg oddechowych oraz oczu i zapalenie spojówek. Dym e-papierosów zawiera nikotynę, którą wdychają także palacze bierni. Najnowsze badania wskazują, że zbyt częsty kontakt jamy ustnej z nikotyną może przyczynić się do rozwoju nowotworów. Nikotyna ma szczególnie niebezpieczny wpływ na zdrowie młodych ludzi, których mózg dopiero się rozwija. Działa jak uzależnienie chemiczne, powodując zaburzenia myślenia, wpływając na umiejętności poznawcze, zapamiętywanie, sprzyjając gorszym wynikom edukacyjnym. W USA rejestrowane są nowe nietypowe choroby płuc, niezwiązane z zakażeniem bakteryjnym czy wirusowym. Lekarze łączą je z vapowaniem (paleniem e-papierosów). Wszystkie hospitalizowane osoby z objawami ze strony układu oddechowego były użytkownikami e- papierosów. O skutkach palenia e-papierosów wciąż wiadomo niewiele, dlatego wciąganie młodych ludzi w nałóg nikotynowy jest poważnym zagrożeniem, ale koncerny tytoniowe pozyskują w ten sposób swoich klientów.
Miejsca publiczne objęte są całkowitym zakazem palenia od 15 listopada 2010 roku, a znowelizowana ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z dnia 22 lipca 2016 roku zakazuje w tych miejscach także palenia e-papierosów. Łamanie zakazu grozi mandatem karnym.
Polecamy