Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Rusza XXII Trybunalskie Forum Trzeźwościowe

Już w niedzielę 1 października rozpoczynamy XXII Trybunalskie Forum Trzeźwościowe, które w tym roku odbywać się będzie pod hasłem: „Lęk – największy wróg czy niedoceniany przyjaciel”.

PLAN TRYBUNALSKIEGO FORUM TRZEŹWOŚCIOWEGO

1 października (niedziela) godzina 10.00 – 14.00

III Bieg Trzeźwości „ Szczęśliwa 7” Las przy drodze 716 Piotrków Trybunalski – Moszczenica

To wydarzenie z jednej strony ma wesprzeć zbiórkę publiczną na rzecz Patryka Wysmyka, z drugiej zaś promować odpowiedzialne, zdrowe i trzeźwe życie. Poprzez profilaktykę i edukację chcemy zachęcać uczestników do budowania swoich relacji na trwałych wartościach.

2 października ( poniedziałek) godzina 18.00

Uroczysta inauguracja XXII Trybunalskiego Forum Trzeźwościowego spotkanie autorskie z Marcinem Matychem – lekarzem i psychoterapeutą Dr Nerwicą, autorem poradnika „Jak żyć z lękiem” – Mediateka 800 – Lecia ul. Marii Skłodowskiej – Curie 3  wstęp bezpłatny, bez rezerwacji miejsc

W Polsce dużo się mówi o depresji, coraz więcej o życiu z syndromem DDA… ale prawie nic o LĘKU. Tymczasem ok. 25-30 procent z nas doświadcza zaburzeń lękowych potocznie zwanych nerwicą. Ich objawy są ciężkie i bardzo dokuczliwe, to m.in nagłe napady lęku połączone z kołataniem serca, uczuciem duszności, zawrotami głowy, drżeniem rąk czy drętwieniem kończyn. Nerwica – ten „lęk o tysiącu twarzy” (jak mówią o niej pacjenci) uniemożliwia normalne funkcjonowanie, doprowadza do „śmierci za życia”. Powolnej – gdy lęk sączy się każdego dnia po trochu lub gwałtownej – gdy lęk atakuje znienacka powodując ataki paniki. Pandemia, wojna, galopująca inflacja znacznie powiększyły grupę osób dotkniętych tymi zaburzeniami.

Psychoterapeuta i lekarz Marcin Matych od lat pracuje z chorymi na nerwicę. Pomaga im w terapii indywidualnej, ale także w mediach społecznościowych jako Doktor Nerwica. Jego profil z charakterystycznymi autorskimi ilustracjami cieszy się coraz większą popularnością, W tej książce Dr Nerwica zaprasza do „gry w trochę lepsze życie”. To wymyślona przez niego i sprawdzona razem z pacjentami metoda, która pomaga żyć pomimo lęku. Prostym i obrazowym językiem Matych pokazuje, jak oswajać nerwicę, jak o siebie dbać, żeby lęk nie zdominował codzienności, pomaga też zrozumieć mechanizmy, które lękami rządzą. Tekstowi towarzyszą rysunki wykonane przez autora.

12 października(czwartek) godzina 17.00

Projekcja filmu „Bo się boi” – Mediateka 800 – Lecia ul. Marii Skłodowskiej – Curie 3      bezpłatne wejściówki dostępne w bibliotece

Beau się boi. Bo życie go przytłacza. Bo świat jest niebezpieczny. Bo każdy ciągle czegoś od niego chce. Bo mamie będzie przykro, jak nie przyjedzie w odwiedziny, a on by wolał siedzieć w wannie. Niewyobrażalny splot zdarzeń zmusza go jednak do konfrontacji z własnymi lękami. Po drugiej stronie jego strachów czeka prawdziwe życie i niezwykła, widowiskowa, pełna przygód podróż.

21 października godzina 20.00 zabawa abstynencka z okazji zakończenia XXII Trybunalskiego Forum TrzeźwościowegoSala OSP Kosów ul. Główna 26

Gdyby zatrzymać się na chwilę w rozbieganym i rozpędzonym świecie i pozwolić sobie na chwilę refleksji dotyczącą właśnie lęku, ze smutkiem zauważylibyśmy, że jest on obecny niemalże wszędzie i w wielu postaciach – zaczynając od „tradycyjnych” lęków, do których się przyznajemy, np. przed (pierwszym lepszym) egzaminem, lęku przed stratą pracy, przed bólem i chorobą, przed utratą bliskiej osoby, idąc przez lęki równie „popularne” lecz nie przez wszystkich uświadamiane, jak lęk przed Bogiem i sądem ostatecznym, przed piekłem i byciem „przeklętym”, kończąc na fobiach, które dotykają kilku/kilkunastu procent ludzi, np. arachnofobii, agorafobii, aquafobii.

Jest obecny niemalże wszędzie – w domach, szkołach (nawet i przedszkolach!), na uczelni, we wszelkich instytucjach oraz Kościele (tak, tak, straszenie karą boską na kazaniach, to również jego „działka”). Smutny to obraz, gdyż lęk jest największym wrogiem człowieka. Potrafi zniewolić, zawładnąć umysłem i ciałem, mocno chwycić w objęcia i długo z nich nie wypuszczać. Zniekształca obraz świata, siły odbiera, wątpliwości mnoży i blokuje dostęp do naszej twórczej mocy.

„Najlepsza szkoła charakteru: nie rób niczego ze strachu i rób to, czego się boisz.” – Marek Szurawski

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!