Oskar Kuliński Radny Rady Powiatu Piotrkowskiego, wystosował apel do wojewody Zbigniewa Raua, by ten wycofał się z decyzji pozbawiającej Szkołę Podstawową w Ręcznie patrona Piotra Szymanka – pisaliśmy o tym TUTAJ. – Trudno znaleźć słowa wytłumaczenia i zrozumienia, kiedy państwo polskie, które Pan Wojewoda reprezentuje, chce eliminować z przestrzeni publicznej takich zasłużonych ludzi jak pan Piotr Szymanek – czytamy w piśmie radnego.
Wojewoda Zbigniew Rau pod koniec marca jednym zarządzeniem zmienił nazwę szkoły pozbawiając ją patrona. Przez niemal 40 lat nosiła ona imię Piotra Szymanka, lokalnego działacza który za swoją pracę odznaczony został Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim, oraz innymi odznaczeniami. Po wojnie, w 1947 r., został wybrany posłem i wojewodą łódzkim. 39 lat później, ten sam urząd wojewody tytuł patrona szkoły odbiera.
Zapytaliśmy w biurze prasowym Zbigniewa Raua, skąd taka decyzja. W odpowiedzi czytamy: „Wojewoda wydał decyzję, o zmianie nazwy Szkoły Podstawowej imienia Piotra Szymanka w Ręcznie, jako że była ona niezgodna z art. 1 ustawy tzw. dekomunizacyjnej. Wojewoda zdecydował o usunięciu z nazwy szkoły jej dotychczasowego patrona, bez jednoczesnego nadawania szkole nowego patrona. Jakiekolwiek dalsze działania – jeżeli ujawni się taka wola – leżą po stronie szkół i samorządów.”
Z decyzją wojewody nie zgadza się radny Oskar Kuliński. W apelu pisze między innymi: „Każdy region ma swoją historię i bohaterów. Jednym z nich jest niewątpliwie osoba Piotra Szymanka, którego zasługi dla społeczeństwa Gminy Ręczno i Ziemi Piotrkowskiej są bezcenne. (…) Długo by wymieniać dokonania tej nietuzinkowej postaci, jednak jeżeli Pan Wojewoda będący przedstawicielem świata nauki nie zdołał się zapoznać jeszcze z historią Jego i regionu, to zapraszam do Ręczna w powiecie piotrkowskim. To tutaj w pięknej szkole, w której po wybudowaniu w 1980 roku, społeczeństwo Gminy Ręczno w podziękowaniu nadało imię Piotra Szymanka na salce pamięci poświęconej patronowi szkoły, mógłby się Pan Wojewoda spotkać z dziećmi i młodzieżą poznając ten jakże piękny i ważny dla Nas etap historii. Jako radny powiatu reprezentujący, także mieszkańców Gminy Ręczno czuję się zobowiązany zaapelować do Pana o cofnięcie tej kuriozalnej decyzji i stanięcie po stronie ludzi i prawdy historycznej, gdyż Wojewoda powinien łączyć, a nie dzielić.” – pisze Oskar Kuliński.
Polecamy