Zima sprawia kłopoty nie tylko kierowcom, ale i pieszym. Pojawia się zatem konieczność regularnego odśnieżania chodników i usuwania oblodzenia. Obowiązek ten spoczywa na właścicielach nieruchomości, wspólnotach mieszkaniowych oraz administratorach budynków.
Kto odpowiada za odśnieżanie? To między innymi właściciele domów jednorodzinnych. Każdy właściciel domu jednorodzinnego jest zobowiązany do odśnieżania chodnika przylegającego do jego nieruchomości. Taki obowiązek ciąży także na wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych. Odpowiedzialność za odśnieżanie części wspólnych nieruchomości, takich jak chodniki, podjazdy czy parkingi, spoczywa na wspólnotach mieszkaniowych lub spółdzielniach mieszkaniowych. Jeśli zarządzanie nieruchomością powierzono firmie zewnętrznej, to właśnie zarządca jest odpowiedzialny za utrzymanie porządku zimowego.
Dlaczego odśnieżanie jest takie ważne? Śliskie chodniki i nawisy śnieżne mogą prowadzić do poślizgnięć i upadków, powodując poważne obrażenia. Każdy pieszy ma prawo poruszać się po chodniku w bezpiecznych warunkach. Nieodśnieżanie chodników jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny. Zgodnie z Kodeksem wykroczeń, za nieodśnieżanie chodnika można otrzymać mandat karny w wysokości nawet 1500 złotych. Co ważne, Jeśli w wyniku nieodśnieżonego chodnika czy dachu, ktoś dozna uszczerbku na zdrowiu, właściciel nieruchomości może zostać pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej i zobowiązany do wypłaty odszkodowania.
Polecamy