To trudny czas dla największej w kraju elektrowni. Niedawna awaria rozdzielni wyłączyła z produkcji Elektrowni Bełchatów 10 bloków energetycznych, a dziś zapalił się jeden z taśmociągów, służący najprawdopodobniej do transportu węgla.
Chmury czarnego dymu pojawiły się nad Bełchatowem tuż przed południem. Na miejsce pożaru zadysponowano kilkanaście zastępów strażaków. Z tego co wiadomo nieoficjalnie, ogień udało się już opanować.
Spółka PGE wydała komunikat w tej sprawie.
Dziś, o godz. 11.00, zapalił się węgiel transportowany do bloku 14 w Elektrowni Bełchatów. Trwa akcja gaszenia ognia z udziałem 9 zastępów zakładowej oraz państwowej straży pożarnej.
Przyczynę pożaru wyjaśni powołana w tym celu specjalna komisja.
Elektrownia Bełchatów pracuje zgodnie z krajowym zapotrzebowaniem na energię. Nie ma żadnego zagrożenia niedoboru energii elektrycznej w sieci.
AKTUALIZACJA:
22.05.2021 15:00
Ugaszony został pożar w Elektrowni Bełchatów. Energię elektryczną produkuje jeszcze blok nr 14 o mocy 858 MW, jednakże ze względu na przerwanie ciągu podawania węgla do tej jednostki, zostanie ona wyłączona po wyczerpaniu zapasów węgla, którymi obecnie dysponuje.
Aktualnie w Elektrowni Bełchatów, oprócz bloku o mocy 858 MW energię elektryczną produkuje jeszcze 5 bloków energetycznych, każdy o mocy około 390 MW. Produkcja energii odbywa się zgodnie z zapotrzebowaniem PSE. Dodatkowo Elektrownia Bełchatów dysponuje czterema blokami energetycznymi o łącznej mocy około 1600 MW, które stanowią rezerwę dla krajowej sieci elektroenergetycznej i w każdej chwili, na wniosek PSE, te jednostki będą mogły zostać uruchomione. Nie ma żadnego zagrożenia niedoboru energii elektrycznej w sieci.
Przyczynę pożaru zbada powołana w tym celu komisja.
22.05.2021 20:00
W Elektrowni Bełchatów trwają intensywne prace mające na celu usunięcie skutków pożaru, do którego doszło dziś około godz. 11.00.
Komisja, powołana niezwłocznie po wybuchu pożaru taśmociągu z węglem na potrzeby pracy bloku o mocy 858 MW, dokonała już wstępnych oględzin. Przegląd instalacji wykazał, że infrastruktura związana z transportem węgla została nieznacznie uszkodzona. Obecnie trwają prace porządkowe, w dalszej kolejności bełchatowscy energetycy, przy wsparciu spółek nadzorowanych Grupy, przystąpią do prac remontowych.
Nie ma żadnego zagrożenia niedoboru energii elektrycznej w sieci. Blok o mocy 858 MW oraz pięć jednostek (każda o mocy około 390 MW) produkują energię elektryczną. Blok o mocy 858 MW, ze względu na przerwanie ciągu podawania węgla do tej jednostki, zostanie wyłączony po wyczerpaniu zapasów węgla, którymi obecnie dysponuje.
Elektrownia Bełchatów dysponuje dodatkowo czterema blokami o łącznej mocy około 1600 MW, które w każdej chwili, po zgłoszeniu zapotrzebowania przez PSE, mogą zasilić w energię krajowy system energetyczny.
Polecamy