W związku z przypadająca w tym roku 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego, piotrkowskie Muzeum przygotowało ekspozycję przypominającą tamte wydarzenia.
Na sześciu planszach zaprezentowany został bogaty materiał ikonograficzny opatrzony komentarzem odnoszącym się do tematyki poszczególnych plansz, których tytuły nawiązują do słów jednej z powstańczych pieśni. – Prezentację oglądać można w dawnym refektarzu klasztoru Bernardynów w Piotrkowie – obecnie siedziba Oratorium im. Św. Antoniego – a następnie do końca lutego 2023 r. w krużgankach klasztornych – informuje Paweł Kendra z piotrkowskiego Muzeum.
Miejsce nie jest przypadkowe, bowiem to właśnie dzięki przychylności tutejszych zakonników, w klasztorze odbywały się spotkania przywódców powstańczych. – Ówczesny gwardian piotrkowskiego klasztoru – o. Zefiryn Strupczewski był kapelanem partii powstańczej walczącej w okolicach Wielunia. Postać tą upamiętnia dziś tablica memorialna umieszczona przy wejściu do zakrystii. W wyniku popowstaniowych represji władze carskie ogłosiły kasatę piotrkowskiego klasztoru. Warto też wspomnieć, że z uwagi na kłopoty lokalowe, w klasztornym refektarzu w 1915 r. miała miejsce jedna z pierwszych wystaw zorganizowanych przez utworzone w 1909 r. piotrkowskie muzeum krajoznawcze – dodaje Paweł Kendra.
Polecamy