Tegoroczne Powiatowe Święto Plonów, odbyło się w w Szydłowie (gm. Grabica). Wśród przybyłych gości nie zabrakło przedstawicieli rządu, samorządów ziemi piotrkowskiej oraz powiatów zaprzyjaźnionych. Obecne były także delegacje z zagranicy.
Obchody rozpoczęła tradycyjna msza dziękczynna, po której miał miejsce ceremoniał dożynkowy. Słowa podziękowań za ciężką pracę na roli skierował do rolników wójt Grabicy, Krzysztof Kuliński. Starosta piotrkowski, Piotr Wojtysiak, podkreślił, iż mimo panującej suszy, niestabilnego rynku skupu trzody chlewnej, rolnicy z naszego powiatu, dzielnie stawiali czoła tym trudom. Słowa podziękowań były kierowane także do kół gospodyń, strażaków – ochotników, organizacji pozarządowych, harcerzy, a także do wszystkich, którzy mieli swój wkład w organizację imprezy. W tym roku dożynkowymi starostami byli: Paulina Wiączek z Szydłów-Kolonii i Wojciech Misztela z Kamocinka. Starościna wspólnie z mężem prowadzi 40 hektarowe gospodarstwo rolno-hodowlane, specjalizujące się w hodowli trzody chlewnej, z roczną produkcją 6000 sztuk tuczników. Pracę w gospodarstwie łączy z teorią, jako wykładowca nauk ekonomicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie. Natomiast starosta powiatowego święta plonów, uprawia warzywa na powierzchni 70 hektarów. Wśród nowalijek, które trafiają do marketów są niemal wszystkie odmiany sałat, a także rzodkiewki, szczypior, koper, natka, cebula dymka, kukurydza cukrowa czy szpinak.
Plac wypełniły liczne stoiska z pysznym, tradycyjnym jadłem. Nie zabrakło smakowitych chlebów, domowego smalcu, czy też pierogów w wielu odsłonach. Swoje progi reklamowały także szkoły z terenu powiatu, zachęcając młodzież do edukacji na terenie naszej małej ojczyzny. Ciekawe stoiska przygotowały także służby mundurowe oraz lokalne stowarzyszenia. Wystawcy zgodnie twierdzili, iż takie imprezy są doskonałą okazją do tego, aby promować swoje lokalne produkty i walory, a także nawiązywać nowe znajomości. Na dożynkowej scenie także nie brakowało atrakcji. Przed publicznością wystąpili: Choberki, Witoski, Grabiczanie, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Grabica. W tym roku gwiazdą wieczoru była legendarna wokalistka Shazza. Najmłodsi także nie mogli narzekać na brak rozrywek i mogli wspaniale się bawić na dmuchańcach, czy też układać gigantyczne klocki.
Polecamy