Trwają zaawansowane prace drugiego etapu budowy Powiatowego Centrum Przesiadkowego w Piotrkowie Trybunalskim. Gruntownie przebudowany plac manewrowy działa już od kilku miesięcy, z kolei budynek dworca oddany do użytku będzie jeszcze w tym roku. – To nasze oczko w głowie. To najważniejsza inwestycja powiatu, jaką realizujemy w ostatnich latach – mówi starosta Piotr Wojtysiak.
Dawny budynek dworca PKS na pewno nie był wizytówką ani miasta, ani prężnie rozwijającego się powiatu piotrkowskiego. Przez lata obiekt straszył swoim wyglądem. Wyjście z nocnego autobusu, mogło zakończyć się „przygodą” z okolicznym elementem. Tak było do grudnia 2019 roku. Wtedy to, budynek wraz z przylegającym terenem kupiło piotrkowskie starostwo. Cena za jaką nabyto działkę w centrum miasta, to 2.6 mln złotych. Niedługo po tym, podpisano akt notarialny i rozpoczęły się prace projektowe. Procedury budowlane wraz z pozyskiwaniem funduszy, trwały do marca 2022 roku i wtedy rozpoczęła się budowa.
– Inwestycja podzielona była na dwa etapy: W pierwszym, przebudowaliśmy plac manewrowy. W drugim (obecnie przeprowadzonym), nowy wygląd zyskuje budynek dawnego dworca PKS – mówi z dumą starosta Piotr Wojtysiak. – Od początku wiedzieliśmy, że to najważniejsza inwestycja powiatu piotrkowskiego w ostatnich latach. Po kilku miesiącach funkcjonowania PCP utwierdzam się w przekonaniu, jak niezwykle potrzebna była ta inwestycja. Policzyliśmy, że każdego dnia do Piotrkowa Trybunalskiego przyjeżdża prawie 690 busów i autobusów, przywożąc lub odwożąc nawet 6 tysięcy podróżnych w ramach komunikacji lokalnej, krajowej oraz międzynarodowej. Widzę to z okna swojego gabinetu, ale zapewniam, że nie tylko stamtąd obserwowałem i obserwuję postęp prac. Wielokrotne konsultacje z wykonawcami i wizyty na placu budowy, dały pozytywny efekt – dodaje starosta Piotr Wojtysiak.
Budynek dworca, to nie będzie tylko poczekalnia. To także centrum rolniczego handlu detalicznego. – W budynku znajdzie się oczywiście miejsce dla oczekujących podróżnych, sanitariaty, duża część gastronomiczno – handlowa zlokalizowana na dachu tego budynku. Będzie tam kawiarnia z mini tarasem widokowym. Pamiętamy także o naszych przedsiębiorcach, rolnikach, którzy będą mogli tutaj bezpośrednio sprzedawać swoje produkty. W jednym miejscu kupimy „swojskie” wędliny, kiełbasy, miody, sery, czyli wszystko to, co produkują rolnicy ziemi piotrkowskiej – wylicza starosta Wojtysiak.
Budowa, to potężny budżet. – Dzięki ogromnemu zaangażowaniu urzędników starostwa i Zarządu Powiatu, a także dobrej współpracy z lokalnymi samorządowcami i politykami, udało nam się pozyskać dofinansowanie zewnętrzne obu etapów tej inwestycji. Pierwszy, to koszt niespełna 3,5 miliona złotych, drugi to aż ponad 4,6 miliona złotych – wylicza starosta. – Lwia część z nich, to pieniądze pozyskane z zewnątrz. Widać, jak skuteczni jesteśmy w pozyskiwaniu środków finansowych – dodaje starosta.
Zakończenie tej części inwestycji zaplanowane jest na koniec 2023 r. Oddanie budynku zostanie połączone z uruchomieniem nowoczesnego elektronicznego systemu informacji pasażerskiej.
Polecamy