W Mediatece 800-lecia podpisano porozumienie międzygminne w sprawie powołania Związku ZIT, mającego na celu współpracę jednostek samorządu terytorialnego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Piotrków Trybunalski – Radomsko – Bełchatów, służącego realizacji zadań, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. – informuje magistrat.
Miejski Obszar Funkcjonalny (MOF) Piotrków Trybunalski – Bełchatów – Radomsko to obszar obejmujący 25 gmin (8 jednostek z powiatu piotrkowskiego oraz miasto Piotrków Trybunalski, 9 z powiatu radomszczańskiego i 7 z powiatu bełchatowskiego), który będzie miał uprzywilejowaną pozycję w walce o pieniądze unijne w trybie pozakonkursowym. Nasze miasto jest liderem oraz jednym z twórców MOFu. – Przypomnę, że początkowo MOFu obejmującego nasze samorządy w ogóle nie było. Walczyliśmy o to i ostatecznie został zaakceptowany. Dlatego formalizujemy naszą działalność, aby maksymalnie wykorzystać szansę pozyskania środków unijnych – mówił podczas dzisiejszego spotkania prezydent Piotrkowa Krzysztof Chojniak i zaznaczył, że kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na przygotowanie strategii ZIT MOFu do 2027 roku.
– Bardzo się cieszę i dziękuję władzom województwa za to, że zdecydowały się na utworzenie Miejskiego Obszaru Funkcjonowania w naszym regionie. Dla naszego powiatu to przede wszystkim możliwość tworzenia przez gminy projektów o charakterze złożonym, rozwiązujące istotne problemy mieszkańców. Mam tu na myśli przede wszystkim dwie sprawy – pierwsza, to bardzo ważny temat dotyczący zagospodarowania odpadów komunalnych, przez stworzenie kilkunastu instalacji do ich utylizacji i produkcji np. energii w ramach jednego tzw. ekologicznego centrum rafinacji odpadów komunalnych. Druga sprawa o której dyskutujemy, to kwestia wspólnych przedsięwzięć w zakresie rozwoju turystyki Ziemi Piotrkowskiej. Chcemy wdrożyć działania w oparciu o szlaki turystyczne rzeki Pilicy, oraz inne szlaki tematyczne łączące poszczególne gminy naszego regionu. – powiedział starosta Piotr Wojtysiak.
Jednym z samorządów które we wtorek podpisały dokument, jest Wolbórz. – Takim przykładem wspólnej inwestycji, która mogłaby być sfinansowana jednym dużym projektem przez 25 gmin jest m.in. wspólna polityka śmieciowa, czyli segregacja śmieci, zagospodarowanie odpadów, budowa biogazowni produkujących prąd i ciepło, a wszystko po to by zatrzymać galopujące ceny za odbiór odpadów, które są dyktowane przez prywatne firmy. Wspólna strategia śmieciowa może zatrzymać podwyżki w tym sektorze gospodarki, a w dodatku generować wartość dodaną w postaci taniej energii cieplnej i elektrycznej. – powiedział Burmistrz Wolborza Andrzej Jaros.
W podobnym tonie wypowiadali się inni włodarze gmin. Krzysztof Kuliński, wójt Grabicy powiedział: – Porozumienie które dzisiaj podpisaliśmy, daje wszystkim gminom szansę na wspólne inwestycje samorządowe. Mam nadzieję, że program który przyjmiemy, będzie uwzględniał interesy wszystkich samorządów, zresztą taka jest intencja wspólnego działania. Na pewno wiele jest inwestycji, których jedna gmina nie jest w stanie sama udźwignąć. Są nimi chociażby zagospodarowanie odpadów komunalnych, czy inwestycje związane z transportem międzygminnym. Jako najważniejszą inwestycję wójt Krzysztof Kuliński wskazuje tę związaną z gospodarką odpadami komunalnymi. – Ekologiczna sortownia odpadów jest bardzo potrzebna. Chodzi o stworzenie instalacje do segregacji śmieci. To na pewno sprawa o której będziemy dyskutować. Mamy plan by odwiedzić taką instalację zlokalizowaną pod Warszawą. – dodał wójt.
O inwestycjach w ekologię mówił także Alojzy Włodarczyk wójt gminy Gorzkowice. – Chyba nie będę odbiegał od innych jeśli powiem, że najważniejszą inwestycją dla wszystkich gmin naszego regionu jest nowoczesna instalacja do odbioru, segregacji i utylizacji śmieci. Takie też wypowiedzi słychać było w kuluarach dzisiejszego spotkania. Z kwoty o której słyszeliśmy, czyli 190 milionów złotych na pewno nie zrobimy zbyt wiele w poszczególnych gminach, dlatego moim zdaniem, powinniśmy skupić się na jednej wspólnej inwestycji. Z tego co słyszymy, nie ma perspektywy na to żeby koszty odbioru odpadów malały. One niestety będą drastycznie wzrastać i jakoś musimy temu zaradzić. – powiedział Alojzy Włodarczyk.
W podobnym tonie wypowiada się wójt Rozprzy Janusz Jędrzejczyk. – Oczywiście stawiamy na ekologię. Musimy także pamiętać o innych sprawach. Strumień pieniędzy który płynie z Unii Europejskiej do Polski, jest nastawiony na działanie ponadregionalne. Do tej pory samorządy w pojedynkę zrobiły bardzo dużo, ale teraz powinny się konsolidować, bo ważnych i kluczowych tematów jest do zrobienia bardzo dużo. – mówi wójt Jędrzejczyk i dodaje: – Przecież miasto Piotrków i gmina Rozprza to sąsiedzi, a nie mamy żadnej wspólnej inwestycji, żadnej wspólnej strategii. Teraz musimy myśleć innymi kategoriami, bo przecież wszystko się zmienia. Podpisanie dzisiejszego porozumienia to fundament do tego, by wspólnie realizować określone cele strategiczne. Nie od dziś przecież wiadomo, że w jedności siła. – powiedział w rozmowie z nami Janusz Jędrzejczyk.
Dokument wyznaczy kierunki rozwoju w zakresie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, na które ma być przeznaczone 193 mln zł.
Polecamy