Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Już ponad 70 pożarów traw w mieście i powiecie

Już od wielu lat przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw. W tym roku na terenie miasta Piotrkowa Trybunalskiego i powiatu piotrkowskiego odnotowaliśmy już ponad 70 pożarów traw na terenach rolniczych i na nieużytkach oraz pożarów lasów.

– Zdecydowana większość pożarów powstała w marcu. W całej Polsce śmierć w pożarach traw poniosło już 7 osób! Wypalanie traw nie tylko nie użyźnia gleby ale przeciwnie ją wyjaławia. Pożar traw może również rozprzestrzenić się na lasy czy zabudowania i przez to powodować większe straty materialne. We wtorek 22 marca w powiecie piotrkowskim doszło do dwóch poważnych pożarów traw, a w konsekwencji również lasów. W okolicach miejscowości Gieski w gminie Rozprza spaleniu uległo ok. 25 ha traw i lasu oraz w tym samym czasie w miejscowości Olszyny w gminie Łęki Szlacheckie, pożar strawił 3 ha nieużytków i lasu. Ze względu na niekorzystną pożarowo aurę apelujemy o rozsądek i rozwagę. – informują piotrkowscy strażacy.

Ponadto w zeszły piątek w Piotrkowie Trybunalskim pomiędzy ulicami Broniewskiego, Regana i Miast Partnerskich także paliły się trawy i torfowiska. Zgłoszenie do piotrkowskiego stanowiska kierowania PSP wpłynęło o 16:47. Początkowo na miejsce zadysponowano 3 zastępy z Piotrkowa. Po dojeździe i informacjach o sytuacji, dyżurny zadecydował o wezwaniu kolejnych 2 jednostek, tym razem z OSP. W miarę rozwijania się ognia, na miejsce dojechały kolejne 2 zastępy. – Pożar objął 5 hektarów traw oraz torfowisk. Z żywiołem walczyło w sumie 7 zastępów strażaków. 3 z PSP Piotrków, a także zastępy z Moszczenicy, Przygłowa, Krzyżanowa i Bujen. – informował w piątek Wojciech Pawlikowski, rzecznik prasowy piotrkowskich strażaków.

Ci, którzy mimo wszystko chcą ryzykować, muszą również liczyć się z konsekwencjami.

O tym, że postępowanie takie jest niedozwolone mówi m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r., poz. 142 z późn. zm.), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131 pkt. 12: „Kto (…) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”.

Art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2017 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.); „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

– rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2018 r., poz. 618 z późn. zm.) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2017r. poz. 2204 z późn. zm.) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!