Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Pochody pierwszomajowe w Piotrkowie – ZOBACZ NIEPUBLIKOWANE ZDJĘCIA

Ulicą Słowackiego, a może Sienkiewicza? Czy zawsze pierwszomajowe pochody w Piotrkowie w okresie PRL-u wędrowały tylko i wyłącznie główną arterią śródmieścia? Jakimi symbolami czy rekwizytami się posługiwano? Dziś wspominamy obchody Święta Pracy w trybunalskim grodzie epoki słusznie minionej.

Święto Pracy przypadające na 1 maja w czasach PRL-u obchodzono hucznie i z wielkim rozmachem. Także w Piotrkowie. Wielobarwne pochody i kiermasze, organizowane po sztandarem „Trybuny Ludu”, były stałymi punktami tego święta. Robotnicze hasła, czerwone sztandary, uśmiechnięte dziewczęta, wysportowani chłopcy, delegacje zakładów pracy defilujące przed trybuną z partyjnymi notablami to nie jedyne wspomnienia z tamtego okresu. Obok zabawy i frajdy, jaką niewątpliwie miały wówczas dzieciaki maszerujące w pochodach, dorośli niejednokrotnie mieli zupełnie inne odczucia. Lista obecności, na której brak podpisu wiązał się z mniej lub bardziej uciążliwymi konsekwencjami, czyny społeczne, wymuszone uśmiechy i udawana radość nie mogła budzić pozytywnych uczuć. Wieść gminna niesie, że gdy w trakcie przemowy oficjeli intonowano „Międzynarodówkę”, na słowa „(…) wyklęty powstań ludu ziemi” wstawali członkowie partii, gdy zaś rozlegało się „powstańcie, których dręczy głód”, podnosiła się z miejsc cała reszta… Niemniej pochody były, maszerowały głównymi ulicami miasta i wśród szarej rzeczywistości czasów PRL-u bywały jedynym z niewielu kolorowych akcentów słusznie minionej epoki. W Piotrkowie przemarsze pierwszomajowych pochodów kojarzymy głównie z główną ulicą miasta Słowackiego. Okazuje się jednak, że na przestrzeni kilku dekad trasa ich przemarszu ulegała zmianie. Zapraszamy w podróż po Piotrkowie z pierwszomajowymi pochodami. W minioną epokę zabiorą nas czarno-białe, jak i kolorowe zdjęcia z prywatnego archiwum rodziny Gnypów.

Warto przy okazji przypomnieć, że po raz pierwszy Święto Pracy obchodzono w 1890 roku w Austro-Węgrzech, Belgii, Francji, Hiszpanii, w Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. W Polsce pierwsze obchody robotniczego święta miały miejsce w Warszawie w 1890 roku.

A dlaczego Święto Pracy przypada na 1 maja? Datę wybrano nie przypadkowo. To tego dnia w 1886 roku rozpoczął się wielki strajk robotników amerykańskich w Chicago. Żądali oni między innymi ośmiogodzinnego dnia pracy. Strajk ów zakończył się cztery dni później po starciach z policją.

Tekst: Agnieszka Szóstek

4.8 4 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!