GminyRęcznoWażne wiadomościWydarzenia

Koła Gospodyń Wiejskich szkoliły się w Ręcznie

Biesiadowanie przy zastawionych pysznymi potrawami stołach, wspólne śpiewanie tradycyjnych ludowych utworów, a przede wszystkim fantastyczna atmosfera. Tak wyglądał piątkowy wieczór w Sali Wspólny Dom, mieszczącej się w centralnym punkcie Ręczna. Ponad sto osób wzięło udział w odsłonie projektu ,,Warsztaty muzyczne i kulinarne – popularyzacja tradycji ludowych Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Ręczno”. Z oferty skorzystało łącznie pięć lokalnych KGW. Projekt zrealizowało Stowarzyszenie Wirtuoz.

Celem projektu jest propagowanie zdrowego żywienia, tradycyjnych potraw w nowoczesnym wydaniu oraz przywracanie folkloru muzycznego, towarzyszącego kobietom z kół gospodyń wiejskich podczas wspólnych śpiewów w czasie gotowania. Ten projekt jest wynikiem przekonania, że koła gospodyń wiejskich pełnią bardzo ważną rolę w społeczności lokalnej na przestrzeni lat, gdyż to właśnie one pielęgnowały narodową tradycję i wywierały ogromny wpływ na rozwój polskiej wsi – podkreśla Magdalena Wnukiewicz, prezes Stowarzyszenia Wirtuoz.

O ważnej roli KGW dla małych społeczności przekonana jest także posłanka Małgorzata Janowska. – Mieszkańcy wsi oraz miasteczek bardzo cenią sobie taką formę wspólnego spędzania czasu, bo KGW to nie tylko kultywowanie tradycji i folkloru, ale przed wszystkim wspólne gotowanie, śpiewanie i tańczenie, które budują lokalną wspólnotę i tożsamość – mówiła parlamentarzystka.

Pochodzące z Wolborza Stowarzyszenie Wirtuoz już od dłuższego czasu angażuje się w rozwój i promowanie tradycji ludowych ziemi piotrkowskiej. – Od paru lat obserwuje się wzrost aktywności licznych KGW, gdyż kobiety, których mamy i babcie działały w takich kołach, także chcą pielęgnować ludowe tradycje oraz poszerzać dorobek kulturalny i społeczny lokalnych KGW. Projekt promuje współdziałanie pomiędzy poszczególnymi kołami, a dzięki temu na obszarach wiejskich będzie się pracowało i żyło coraz lepiej – tłumaczy Magdalena Wnukiewicz. – Dzięki wspólnemu działaniu mamy szansę budować wizerunek wsi, jako miejsca przyjaznego do życia dla siebie i swoich bliskich – dodaje.

To był fantastyczny wieczór spędzony w Ręcznie, podczas którego podsumowano zarówno warsztaty muzyczne, jak i kulinarne – było, więc coś dla ducha i dla ciała. Najważniejsza była jednak świetna atmosfera stworzona przez uczestników projektu – podkreślał z kolei Piotr Wojtysiak, Starosta Powiatu Piotrkowskiego, wskazując także na lokalny charakter artystycznej części wydarzenia. – W ramach warsztatów nawiązywano do muzyczno-wokalnych tradycji ziemi piotrkowskiej – były przyśpiewki, jak Polka z Piotrkowa, ale także zapowiedź Polki z Ręczna, która jest opracowywana przez na ziemi piotrkowskiej kompozytora Jana Łaskiego – mówił Piotr Wojtysiak.

Finał projektu uświetniły sceniczne występy Chóru Jana z Ręczna, Kapeli Trzy Morgi, występującej w piątek razem z solistką Anną Skolimowską – prowadzącą warsztaty muzyczne. Przed publicznością nowo nabyte umiejętności zaprezentowały także uczestniczki zajęć wokalnych.

Po części artystycznej przyszła pora na prezentacje zebranych kół. Mieliśmy okazję skosztować dań przygotowanych przez gospodynie z kół w Stobnicy, Stobnicy – Piła, Ręczna, Nowinek oraz Paskrzyna. Przygotowane przysmaki były uwspółcześnionymi wersjami tradycyjnych potraw. Wszystkie bazowały na ziemniakach, które z racji rolniczego charakteru naszego regionu były w przeszłości głównym elementem diety mieszkańców ziemi piotrkowskiej. – Wszyscy widzimy, że tradycyjna ludowa kuchnia jest obecnie w modzie i bardzo często pojawia się na stołach weselnych czy podczas innego rodzaju uroczystości i przyjęć – podkreśla Starosta Piotrkowski.

To właśnie popularność zdrowej, wykonanej według tradycyjnych przepisów żywności skłoniła samorządowców do stworzenia marki lokalnej Powiatu Piotrkowskiego „Prosto z serca”. Projekt służy wspólnej promocji tworzonych na ziemi piotrkowskiej produktów spożywczych lokalnego rękodzieła, a gospodynie z gminy Ręczno od początku zaangażowały się w inicjatywę.

Takie wydarzenia są niezwykle ważne dla lokalnej społeczności. Obecnie powstaje bardzo dużo nowych kół gospodyń wiejskich. Jedno z kół uczestniczących w projekcie powstało całkiem niedawno. Chociaż młode, to działa już bardzo prężnie. Same dania, których mogliśmy skosztować były pyszne, a dodatkowo dzięki nim, można było przenieść się w przeszłość i przypomnieć sobie kuchnię naszych mam, babć oraz prababć – mówi posłanka Małgorzata Janowska.

– Dla nas kultura, folklor i tradycja, pielęgnowane na wsi przez koła gospodyń wiejskich są bardzo potrzebne, ja osobiście staram się pamiętać o swoich korzeniach i do nich nawiązywać. Dzisiejsze wydarzenie – jego atmosfera i wspólnie biesiadujący przy pysznych potrawach oraz ludowej muzyce ludzie pokazują, że takich osób jest więcej – dodała prezes stowarzyszenia Wirtuoz.

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!