Maj to miesiąc urodzin Karola Wojtyły, miesiąc zamachu na jego życie i miesiąc poświęcony Maryi, z którą tak bardzo związany był cały pontyfikat papieża Jana Pawła II.
W nawiązaniu do tych faktów oraz w związku z przypadającą w tym roku dziesiątą rocznicą kanonizacji Jana Pawła II, prezentowana jest na parkanie klasztoru o.o. Bernardynów w Piotrkowie przy ul. Słowackiego, plenerowa wystawa opowiadająca o życiu papieża Polaka.
Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny” przybliża przełomowe momenty życia papieża Jana Pawła II. Na 10 planszach zaprezentowane zostały wydarzenia od narodzin małego Lolka, poprzez czas młodości, studiów i wkraczania w trudną dorosłość Karola. Uwagę przykuwa okres okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay, a także rodzące się powołanie kapłańskie, posługa biskupia i obchody Milenium Chrztu Polski, a także wyprawy kajakowe i rowerowe biskupa Wojtyły organizowane wspólnie z młodzieżą akademicką. Kolejne plansze wystawy, przypominają wybór papieża, jego pontyfikat, a także zmagania z chorobą i ostatnie chwile życia.
Prezentowane fotografie pochodzą zarówno ze zbiorów osób prywatnych, instytucji, agencji, jak też zbiorów Centrum Myśli Jana Pawła II. Celem prezentacji jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii kościoła i świata oraz pokazanie bogactwa życia i myśli, a także wspomnień, które pozostają nadal żywe w pamięci mieszkańców Piotrkowa. Warto przypomnieć, że kardynał Karol Wojtyła gościł w Piotrkowie 7 lipca 1974 r towarzysząc prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Okazją do wizyty była inauguracja peregrynacji Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w diecezji łódzkiej. Uroczystości zorganizowane zostały w Piotrkowie przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. W 1999 r. Jan Paweł II został honorowym obywatelem Piotrkowa. Trzy lata później, w 2002 r. papież Jan Paweł II poświęcił korony, które ufundowane zostały przez wiernych do obrazu Matki Bożej Piotrkowskiej. W kolejnym roku odbyła się natomiast uroczysta koronacja tego wizerunku, którego obecność w Piotrkowie nieodzownie od 400 lat splata się z działalnością oo. Bernardynów.
Mat. Muzeum Piotrków
Polecamy