GminyWażne wiadomościWydarzenia

Pakt Kolejowy dla Województwa Łódzkiego podpisany. Zyskuje także Piotrków!

Trwa dynamiczny rozwój sieci kolejowej w Łódzkiem. Region jest centralnym punktem wielu ważnych inwestycji. Kolejne projekty już widać na horyzoncie. Ich realizację gwarantuje Pakt Kolejowy, czyli trójstronne porozumienie między Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego, Ministerstwem Infrastruktury i PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. W środę 9 kwietnia podpisali je przedstawiciele wszystkich stron.

Pakt Kolejowy otwiera nowe perspektywy na stabilny rozwój infrastruktury kolejowej w regionie – szytej na miarę potrzeb mieszkańców, dostosowanej do wymogów współczesności i spełniającej standardy XXI wieku. Ujęte w nim projekty uwzględniają też centralne położenie Województwa Łódzkiego. To odpowiedź na szybko zmieniający się kolejowy krajobraz regionu.

Województwo Łódzkie stoi przed transportową rewolucją. Olbrzymie projekty, takie jak Kolej Dużych Prędkości czy budowa dwóch tunelów pod centrum Łodzi otwierają przed nami nowe możliwości rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego. Jednak te inwestycje nie mogą istnieć bez swoich „dopływów” w postaci połączeń regionalnych. Odpowiedzią na dynamiczne zmiany w Łódzkiem jest właśnie Pakt Kolejowy. To trójstronne zobowiązanie do wspólnej pracy na rzecz rozwoju sieci komunikacyjnej w regionie zapewni nam konkretny plan działania na najbliższe lata. Bardzo dziękuję naszym partnerom – Ministerstwu Infrastruktury i PKP Polskim Liniom Kolejowym za to, że dostrzegają olbrzymi potencjał regionu, wynikający z centralnego położenia i rozumieją nasze potrzeby – podkreśliła Joanna Skrzydlewska, marszałek Województwa Łódzkiego.

W Pakcie Kolejowym znalazły się zapisy dotyczące realizacji ważnych z punktu widzenia mieszkańców inwestycji. Współpraca będzie dotyczyć m.in. modernizacji linii kolejowej nr 16 na odcinku Zgierz – Kutno, która zakłada podniesienie prędkości maksymalnej pociągów do 160 km/h oraz budowę mijanek. Pakt Kolejowy przewiduje w przyszłości rozbudowę tej linii do układu dwutorowego. Określa również warunki modernizacji linii 25 na odcinku Łódź Widzew – Tomaszów Mazowiecki – Opoczno, połączenia jej z Centralną Magistralą Kolejową oraz elektryfikacji na trasie Tomaszów Mazowiecki – Skarżysko-Kamienna. Na mocy porozumienia wykonane zostanie studium planistyczne Węzła Kolejowego Aglomeracji Łódzkiej, które pozwoli poprawić przepustowość linii wokół Łodzi. Pakt Kolejowy zakłada również usprawnienie połączenia na odcinku Łódź Widzew – Koluszki – Skierniewice. Dodatkowo Województwo Łódzkie będzie prowadzić analizy dla kolejnych dwóch przełomowych projektów: budowy linii kolejowych na odcinku Bełchatów – Łódź oraz na odcinku Piotrków Trybunalski – Tomaszów Mazowiecki. W planach jest też uruchomienie szybkiego połączenia kolejowego na trasie Łódź – Tomaszów Mazowiecki – Warszawa.

Wspólnie z samorządem oraz PLK zbudujemy spójną sieć kolejową w województwie łódzkim, dzięki której mieszkańcy będą mogli szybko i wygodnie podróżować między wszystkimi kluczowymi miastami regionu. Większa mobilność znacząco poprawi jakość życia w regionie, przyczyni się zmniejszenia wykluczenia komunikacyjnego oraz spowoduje wzrost potencjału gospodarczego i turystycznego regionu – powiedział Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak.

Rozwój infrastruktury kolejowej w województwie łódzkim przyczyni się do lepszej integracji regionalnych połączeń, co umożliwi sprawniejsze i bardziej efektywne przewozy między miastami. Dzięki temu mieszkańcy zyskają więcej opcji podróży a przedsiębiorstwa będą mogły szybciej i łatwiej transportować towary. To przyniesie korzyści zarówno dużym miastom, jak i lokalnym społecznościom – powiedział Piotr Wyborski, Prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Rozbudowa sieci kolejowej w województwie łódzkim to kluczowy element naszych działań na rzecz zwiększenia efektywności przewozów pasażerskich i towarowych. Inwestycje, w tym budowa kolejnych tras, pozwolą na stworzenie nowej siatki połączeń w regionie i kraju. Wspólnie przeprowadzimy analizy dotyczące poprawy przepustowości na kluczowych liniach, co przyczyni się do dalszego dynamicznego rozwoju infrastruktury kolejowej – powiedział Marcin Mochocki, Członek Zarządu, Dyrektor ds. realizacji inwestycji.

Wszystkie projekty zapisane w Pakcie Kolejowym podpisanym przez Ministerstwo Infrastruktury, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. będą realizowane ze środków, którymi dysponują wszystkie strony porozumienia. Pierwsze przetargi już w tym roku.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest


0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!