Rozpoczął się ostatni miesiąc trwania programu bezpłatnych badań, które mogą uratować życie. Z bezpłatnej Profilaktyki w Łódzkiem skorzystało 157 tys. mieszkańców. W województwie z programu można skorzystać w 163 miejscach.
Program Profilaktyka 40+ to program zdrowotny, który ma pomóc zadbać o zdrowie osobom po 40 roku życia. Minister Zdrowia wprowadził ten program w lipcu 2021 r. jako remedium na tzw. deficyt zdrowotny, który pojawił się po epidemii koronawirusa. Nagłe ograniczenie aktywności fizycznej i stres spowodowany epidemią, zwiększyły ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Z drugiej strony z powodu epidemii wykonywanie badań profilaktycznych czy wizyty u lekarza przestały być dla wielu Polaków priorytetem.
Program Profilaktyka 40+ kończy się 31 grudnia 2024. To ostatni dzwonek na zrobienie kilkunastu ważnych badań bezpłatnie i bez skierowania od lekarza POZ czy specjalisty. Co więcej, do końca grudnia z badań można skorzystać po raz drugi, jeśli minęło co najmniej 12 miesięcy od pierwszych badań w ramach programu.
Każdy kto skończył 40 lat, bez względu na to czy ma 41, 65 czy 70 lat i jak często korzysta z opieki zdrowotnej, może sprawdzić stan swojego zdrowia. Wystarczy wypełnić ankietę, aby otrzymać skierowanie na podstawowe badania diagnostyczne, takie jak badania krwi, moczu i kału. Badania takie jak profil lipidowy, badanie poziomu PSA, poziomu kwasu moczowego czy kreatyniny pozwalają w porę wykryć potencjalne schorzenia i skutecznie je leczyć.
W Łódzkiem badanie w ramach Profilaktyki 40+ uratowało życie
W Łódzkiem badanie na krew utajoną w kale dostępne w ramach Profilaktyki 40 + i determinacja pani pielęgniarki w samą porę uratowały pacjentowi życie i zdrowie
Do jednej z łódzkich poradni, które należą do Miejskiego Centrum Medycznego Górna, zgłosili się pacjenci tej poradni na badania Profilaktyka 40+. Pacjent po wypełnieniu ankiety w programie dostał skierowanie na badanie kału na krew utajoną. Pielęgniarka w gabinecie zabiegowym upomniała się o próbkę kału, którą pacjent miał przynieść razem z próbką moczu.
Pacjent jej nie miał i nie chciał przychodzić ponownie. Pielęgniarce, która wiedziała jak ważne, jest to proste badanie, udało się go przekonać, żeby wrócił kolejnego dnia z obiema próbkami. Wykonano badania laboratoryjne i pacjent otrzymał wynik.
Po kilku miesiącach żona pacjenta przysłała list, którego treść, dzięki uprzejmości MCM Górna, przytaczamy: W wynikach została stwierdzona krew utajona w kale, dostaliśmy skierowanie na kolonoskopię. (…) wykonano u męża badanie, które wykryło polipy i guza – po badaniu histopatologicznym określonego jako rak gruczołowy (…). Lekarz onkolog powiedział że guz został wykryty w „najlepszym” momencie, bez nacieków i przerzutów, więc rokowania są bardzo pomyślne. (…) gdyby nie upór w namawianiu Pań pielęgniarek, ta historia skończyłaby się zapewne znacznie gorzej. W moim przekonaniu to właśnie ONE uratowały mu życie, bo przecież takie proste badanie, a wykryły tak poważna chorobę. Polecam przypominać o badaniach profilaktycznych, jak widać ratują życie!”.
Profilaktyka 40+ w Polsce i w Łódzkiem
W całej Polsce z programu profilaktyka 40+ skorzystały 4 miliony Polaków. W Łódzkiem z programu do końca listopada skorzystało 157 tys. osób, większość to kobiety – prawie 95 tys.
W Łódzkiem z programu – do końca grudnia 2024 – można skorzystać w 163 miejscach. To laboratoria i poradnie POZ.
Jak dostać skierowanie na badania w ramach Profilaktyka 40+
Aby uzyskać skierowanie wystarczy wypełnić ankietę. Można ją wypełnić:
- na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) w zakładce „Profilaktyka” >> „Ankiety”
- w aplikacji mojeIKP
Po kliknięciu „Dalej” na koniec sekcji pytań dotyczących zdrowia, pojawią się spersonalizowane porady zdrowotne. E-skierowanie na badania będzie dostępne na IKP w zakładce „Skierowania”.
Ankietę można wypełnić także:
- w placówce, która uczestniczy w programie.
Jak się umówić na badania
Na badania można się umówić:
- przez Internetowe Konto Pacjenta
- w placówce, która bierze udział w programie (lista placówek jest pod tym linkiem https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne?&ow=5&specjalizacja=2042 lub pod nr 800 190 150
- Laboratoria Analiz Lekarskich ALAB
ul.Romana Dmowskiego 38/1, 97-300 Piotrków Trybunalski
Telefon do rejestracji: +48 504 774 586 - Laboratoria Analiz Lekarskich ALAB
ul.Sulejowska 40A, 97-300 Piotrków Trybunalski
Telefon do rejestracji: +48 223 496 060 - Powiatowe Centrum Medyczne w Piotrkowie Trybunalskim
ul.Armii Krajowej 11, 97-300 Piotrków Trybunalski
Telefon do rejestracji: +48 446 451 097 - Powiatowe Centrum Medyczne w Piotrkowie Trybunalskim
ul.Wyzwolenia 1, 97-300 Piotrków Trybunalski
Telefon do rejestracji: +48 446 451 042 - Punkt Pobrań Synevo Piotrków Trybunalski
ul.Belzacka 89, 97-300 Piotrków Trybunalski
Telefon do rejestracji: +48 221 202 400 - NZOZ SUL-MED Gabinet diagnostyczno-zabiegowy
ul.Targowa 20, 97-330 Sulejów
Telefon do rejestracji: +48 446 162 526 - Świat Zdrowia Punkt Pobrań Materiału do Badań Laboratoryjnych
ul.Trybunalska 12, 97-371 Gomulin
Telefon do rejestracji: +48 446 153 239
Badania w ramach programu
Na badania wystarczy wziąć dowód osobistym i pojemnik z materiałem biologicznym, jeśli konieczne jest np. badanie moczu lub kału. Nie trzeba pokazywać e-skierowania – jest w systemie.
Polecamy