Nadchodzące wydarzeniaWażne wiadomościWydarzenia

Orędzie o stanie Unii Europejskiej

16 września, podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli, odbędzie się doroczna debata na temat stanu Unii Europejskiej (SOTEU), poprzedzona orędziem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Layen. W orędziu, przewodnicząca von der Layen ma przedstawić wpływ działań Komisji na łagodzenie skutków kryzysu zdrowotnego i gospodarczego związanych z COVID-19 oraz przedstawić swoją wizję ożywienia gospodarczego, walki ze zmianami klimatu oraz sytuację w państwach sąsiadujących z UE.

Debata na temat stanu Unii Europejskiej jest kluczowym momentem pokazującym odpowiedzialność Komisji Europejskiej wobec demokratycznie wybranych przedstawicieli obywateli UE. SOTEU koncentruje się wokół ważnych społecznie tematów oraz wyzwań przed którymi stoi Europa. Jest to okazja, aby przybliżyć Unię Europejską jej obywatelom, zwracając uwagę na główne obszary jej działania i wyzwania w danym roku. Prawa obywateli i proces demokratyczny znajdują się w centrum tej wyjątkowej debaty plenarnej.

We wtorek 15 września, w przeddzień debaty oraz orędzia o stanie Unii Europejskiej, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Othmar Karas oraz niektórzy z przewodniczących komisji parlamentarnych, omówią na żywo priorytety UE oraz odpowiedzą na pytania i propozycje obywateli oraz organizacji społecznych. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 16:00.

MAREK BELKA (S&D, okręg wyborczy obejmujący także region piotrkowski)

„Unia Europejska jako Wspólnota sprawdza się w tylko przy współpracy wszystkich jej członków. Złożony europejski mechanizm, do efektywnej pracy i rozwoju, wymaga wzajemnego szacunku, zrozumienia i powszechnej akceptacji ustalonych reguł gry. Z tej perspektywy można uznać, że w czas lawinowo narastających wyzwań gospodarczych, politycznych i społecznych, Unia weszła w nienajlepszej formie. Polityka poszczególnych krajów członkowskich targana falą populizmu doprowadziła jeszcze przed obecnym kryzysem pandemicznym do wielu tarć i nieporozumień na poziomie Wspólnoty. Unia stała się wygodnym „chłopcem do bicia” dla radykałów oskarżających ją o nieszczęścia gospodarcze, fale migracji, a czasami można było odczuć, że również o wybuchy na słońcu. Niestety, w tym posępnym chórze jednym z głosów stał się w ostatnich latach polski rząd. Z obecnego kryzysu, po roku pracy nowej Komisji Europejskiej, Unia ma szansę wyjść jednak wzmocniona i z otwartymi nowymi perspektywami. Kluczowym punktem zwrotnym tego roku były ambitne plany pomocowe dla krajów członkowskich, oparte na wizji Europy zielonej i cyfrowej, współpraca medyczna między państwami członkowskimi, a przede wszystkim pokazanie naszej Unii, nie jako organizacji, ale jako Wspólnoty bliższej obywatelom. Dlatego też wierzę, że jeśli stanowczo i szybko zerwiemy z wizerunkiem Unii jako gromadki rozwydrzonych urwisów i zaczniemy wymagać nie tylko od Brukseli, ale również od rządów w Warszawie i innych stolicach europejskich przestrzegania prostych i jasnych zasad – praworządności, dotrzymywania umów, patrzenia w przyszłość i dbania o wspólny rozwój mamy szansę powodzenia w odbudowie naszych gospodarek i budowie wspólnej europejskiej przyszłości. Wiele rządów ma w tym zakresie dużo do zrobienia, ale liczę na to, że w krótkim czasie przejrzymy na oczy i zauważymy najkrótszą drogę do wyjścia z obecnych kłopotów i do sukcesu.”

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!