Polacy kochają ogórki. Wczesnym latem zajadamy się małosolnymi, ale kiedy zaspokoimy nasz apetyt na zielonego bohatera lata, zaczynamy myśleć o przetworach z udziałem ogórka w roli głównej. Obok klasycznych konserwowych i kiszonych, proponuję dwa bardzo ciekawe pomysły na zamknięcie choć części lata w słoiku.
Ogórki z przyprawą do grilla
Ogórki z przyprawą do grilla są pyszne, proste w przygotowaniu i budzą duże zainteresowanie biesiadników. Ps: jeżeli ktoś nie ma wprawy w „upychaniu ogórków”, to niech składniki zalewy zrobi w podwójnej ilości.
Składniki:
– 2 kg ogórków,
– 1/2 kg cebuli,
– 3 łyżki soli.
Zalewa:
– 2 i 1/2 szklanki wody,
– szklanka octu 10%,
– 1 i 1/3 szklanki cukru,
– czubata łyżka pikantnej przyprawy do grilla,
– 1/2 łyżki gorczycy.
Wykonanie:
Ogórki umyć, pokroić w słupki. Cebulę obrać, pokroić w cienkie półplasterki. Połączyć z ogórkami, zasypać solą, dokładnie wymieszać. Przykryć ściereczką i odstawić na 2 godziny.
Składniki zalewy gotujemy. Odsączone ogórki wraz z cebulą układamy w słoikach i zalewamy gorącą zalewą – pasteryzujemy 3 minuty (można w piekarniku), stawiamy do góry dnem do wystygnięcia.
Ogóreczki koperkowe
Sałatka z ogórków w sosie koperkowo – ziołowym. Przepis dostałam kilka lat temu od koleżanki z pracy, która poczęstowała mnie tą pyszną sałatką. Tak mi posmakowała, że co roku robię sobie solidny zapasik.
Składniki:
– 5 kg ogórków gruntowych,
– 6 cebul,
– 4 łyżki soli.
Zalewa:
– 2 szk. octu,
– 2 szk. cukru,
– 4 łyżki posiekanego koperku,
– 0,5 łyżki pieprzu mielonego,
– 2 opakowania sosu koperkowo – ziołowego.
Wykonanie:
Ogórki myjemy, obieramy i kroimy w plasterki. Cebulę kroimy w półplasterki. Warzywa mieszamy ze solą i dostawiamy na ok. 2 godziny, aby puściły sok. Warto w tym czasie je kilka razy przemieszać. Po 2 godzinach odlewamy sok. Z podanych składników gotujemy zalewę i studzimy ją. Następnie wlewamy do ogórków, mieszamy i dostawiamy na 10 min, po czym przekładamy w słoiki. Pasteryzujemy ok. 15 minut – można w piekarniku (piekarnik rozgrzany do 130 st. C).
Polecamy