Ustalono wynagrodzenie Burmistrza, które pozostaje bez zmian. Podjęto także uchwałę o opłacie adiacenckiej.
Radni Rady Miejskiej spotkali się na IV sesji, która przypomnijmy jest transmitowana „na żywo”, a retransmisję można obejrzeć, także po jej zakończeniu, w internecie. Sesję otworzył Zbigniew Klewin, przewodniczący Rady Miejskiej. W trakcie sesji radni podjęli, m.in. uchwały:
- w sprawie zwiększenia kryterium dochodowego dla osób, rodziców, którzy korzystają ze zwrotu wydatków w zakresie dożywiania w formie posiłku dla dzieci uczęszczających do placówek oświatowych na terenie gminy.
- w sprawie przystąpienia i realizacji przez gminę Wolbórz, a dokładnie przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej projektu PoCUŚ – Piotrkowskie Centrum Usług Środowiskowych, które świadczyć będzie dla mieszkańców usługi na rzecz osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.
- w sprawie ustalenia stawki opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanej budową urządzeń infrastruktury technicznej (np. wodociąg, kanalizacja) na 10% różnicy miedzy wartością, jaką nieruchomość miała przed wybudowaniem urządzeń, a wartością, jaką nieruchomość ma po ich wybudowaniu.
- w sprawie wynagrodzenia Burmistrza Wolborza, które pozostaje bez zmian i wyniesie 10.180,00 zł brutto.
W sprawach różnych pojawił się temat instalacji czujników pomiaru jakości powietrza, który choć już omawiany na komisjach, ponownie poruszył radny Krystian Smejda. Pracownicy Urzędu Miejskiego przeanalizowali w ubiegłym roku możliwość i koszty instalacji czujników w Wolborzu i przekazali te informacje radnym Rady Miejskiej. Koszt instalacji systemu wraz z całorocznym abonamentem przekroczy 15.000,00 zł. System pokaże to, co pokazują czujniki w miastach ościennych w Tomaszowie czy Piotrkowie, powietrze tam jest codziennie zanieczyszczone. Podobnie będzie w Wolborzu, szczególnie w sezonie zimowym. Nie warto zatem wydawać publicznych pieniędzy na system, który pokaże w sezonie zimowym to, co już wiemy.
Burmistrz Wolborza Andrzej Jaros zaproponował rozwiązanie idące dalej, które pozwoli zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza. Otóż radni pracują w komisjach nad uruchomieniem dopłat dla tych zainteresowanych mieszkańców, którzy chcą wymienić stare nieekologiczne piece (szczególnie węglowe, tzw. kopciuchy) na nowoczesne piece ekologiczne, nieemitujące do atmosfery tak znacznych zanieczyszczeń. Rozwiązanie wydaje się logiczne i zmierzające do oczyszczenia powietrza w Wolborzu, a nie tylko jego monitorowania.
Pierwsze spotkanie z zainteresowanymi mieszkańcami już się odbyło, będą kolejne. Radni Rady miejskiej stosunkiem głosów 11 przeciw, 4 za odrzucili zatem pomysł realizacji czujników powietrza, skupiając się na projekcie dopłat dla mieszkańców, który jest efektywniejszy i rozwiązuje problem starych kopciuchów.
Polecamy