W odbywającym się w Warszawie Zgromadzeniu Narodowym, nazwa naszego miasta przewijała się w wystąpieniu zarówno Marszałka Sejmu, jak i później w orędziu Prezydenta RP.
– Oto przed 550-laty, w 1468 roku do Piotrkowa zjechał Król Polski i Wielki Książę Litewski Kazimierz IV Jagiellończyk oraz członkowie Rady Królewskiej, którą wkrótce przyjęło się nazywać Senatem, a także posłowie, wybrani po 2 na Sejmikach Ziemskich jako reprezentanci obywateli poszczególnych powiatów. Wtedy to trzy sejmujące stany – król i dwie izby, po raz pierwszy w naszych dziejach odbyły Sejm Walny. Z dawana już było przyjęte, że decyzje polskiego monarchy musieli zatwierdzać możni tworzący Radę Królewską. Ale oto, po raz pierwszy uznano, że wymagają one zgody także przedstawicieli wszystkich ziem Korony, zebranych razem i wspólnie obradujących. I tak oto zapoczątkowana została era dojrzałego parlamentaryzmu polskiego – mówił Andrzej Duda.
Prezydent mówił także: – Dokładnie 550 lat temu, 13 lipca 1468 r., odbył się sejmik generalny w Kole, który poprzedzał pierwszy w polskiej historii dwuizbowy sejm walny w Piotrkowie. Jako początek Sejmu Jan Długosz wymieniał datę 9 października 1468 r. – mówił prezydent Andrzej Duda przed Zgromadzeniem Narodowym. – Od tamtej pory parlamentaryzm, sejmowanie, ucieranie poglądów, dążenie do jednomyślności stały się podstawową metodą stanowienia prawa i kierowania polityką Rzeczypospolitej – powiedział Andrzej Duda.
O naszym mieście także w filmie przygotowanym przez Kancelarię Sejmu
?550-lat parlamentaryzmu Rzeczypospolitej w "pigułce"? Zobacz najistotniejsze wydarzenia z ponad pięciowiekowej historii?
#550lecieSejmu #Historia pic.twitter.com/d1kt4LAuca— Sejm RP (@KancelariaSejmu) July 12, 2018
Polecamy