Bełchatów przechodzi transformację energetyczną. Eksperci, naukowcy, politycy i samorządowcy rozmawiali o możliwości powstania tutaj elektrowni atomowej. Nim rozpoczęła się konferencja naukowa w paliwowo-energetycznej stolicy kraju, w Piotrkowie odbyła się konferencja prasowa wicemarszałka WŁ Piotra Wojtysiaka, eurodeputowanego Dariusza Jońskiego oraz lokalnych samorządowców, dotycząca budowy elektrowni atomowej.
W zaktualizowanym Programie Polskiej Energetyki Jądrowej wskazano cztery potencjalne lokalizacje pod budowę drugiej elektrowni jądrowej w Polsce. Wśród dwóch podstawowych wskazań znalazł się Bełchatów. I to miasto było miejscem konferencji „Od węgla do atomu. Bełchatów przyszłości”.
W czasie prezentacji i paneli dyskusyjnych, uczestnicy zadawali sobie pytania: jakie są szanse i zagrożenia związane z rozwojem energetyki jądrowej w Polsce? jak bezpiecznie przejść proces transformacji energetycznej? jak transformacja wpłynie na rozwój gospodarczy regionu? w jaki sposób wykorzystać wiedzę i potencjał obecnych pracowników bełchatowskiej elektrowni w przeprowadzeniu tego procesu. Eksperci zgadzali się, że Bełchatów staje przed wyzwaniem, ale i ogromną szansą na przekształcenie się w nowoczesne centrum energetyki zeroemisyjnej.


















Zarząd województwa łódzkiego reprezentował w konferencji wicemarszałek Piotr Wojtysiak. Wziął udział w dyskusji, w której poświęcono szczególną uwagę roli Bełchatowa jako optymalnej lokalizacji dla drugiej elektrowni jądrowej w Polsce dzięki istniejącej infrastrukturze energetycznej. Wicemarszałek podkreślał kapitał tkwiący w wykwalifikowanej kadrze oraz strategicznym położeniu Bełchatowa. – Zlokalizowanie w Bełchatowie elektrowni atomowej to dobry wybór. Elektrownia dysponowanie już teraz odpowiednimi sieciami, które pozwolą na przesył energii. Ponadto, powstanie elektrowni atomowej pozwoli na uruchomienie nowych inwestycji w innych branżach, które także potrzebują zielonej energii. To również rozwój technologii wodorowej. Mówimy to różowym wodorze, który mógłby być produkowany i rozwijać gospodarkę naszego województwa i całego kraju. Taka lokalizacja elektrowni atomowej, pozwoliłaby obsłużyć nowych inwestorów, którzy będą tworzyć nowoczesne miejsca pracy, co pozwoli na dynamiczny rozwój województwa łódzkiego, i zapewni atrakcyjne miejsca pracy dla mieszkańców naszego regionu – mówił Piotr Wojtysiak.
Zarówno podczas piotrkowskiej konferencji prasowej jak i na kongresie w Bełchatowie, obecny był europoseł Dariusz Joński, który powiedział: – Rząd podjął decyzję budowie pierwszej elektrowni atomowej, która przypomnijmy będzie znajdować się na wybrzeżu. My chcemy, żeby ta druga, która jest brana pod uwagę, była Bełchatowie. Mamy wszelkie opracowania, mamy też przygotowaną infrastrukturę do odbioru tej energii. Mamy świetnie przygotowanych ludzi do pracy, to ponad 15 tysięcy osób, które byłyby gotowe podjąć się tej pracy. Mamy zgodę całej strony społecznej, wszystkich związków zawodowych. Dlatego pokazujemy naszą siłę w na pierwszym takim kongresie, dotyczącym budowy elektrowni jądrowej w Bełchatowie – mówi poseł do PE Dariusz Joński.
Przypomnijmy, że województwo otrzymało z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji 354 mln euro, ale w Unii Europejskiej trwa debata nad przyszłością FST, w której Polska i Łódzkie są bardzo aktywne.

















Polecamy