Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Nieodwoływane wizyty u specjalisty wprowadzają chaos

Skończyło się pierwsze półrocze 2023 roku, dlatego pokazujemy czy nauczyliśmy się przez ostatni rok odwoływać wizyty do poradni specjalistycznych, z których nie możemy skorzystać.

Jeśli nie możesz przyjść do lekarza, odwołaj wizytę, nie blokuj terminów. W pierwszym półroczu tego roku 457 tysięcy osób nie odwołało umówionej wizyty u specjalisty. Według Narodowego Funduszu Zdrowia najwięcej nieodwołanych wizyt, czyli ponad 207 tysięcy, dotyczy ortopedii i traumatologii narządu ruchu. 30 procent nieodwołanych terminów to świadczenia z zakresu kardiologii.

– Jeśli wiemy, że nie możemy pojawić się u lekarza na umówione badanie, odwołajmy je. W ten sposób dajemy szansę innym pacjentom na skorzystanie z pomocy w korzystniejszym terminie!

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w pierwszej połowie tego roku na umówione wizyty nie przyszło ponad 457 tys. osób. Fundusz sprawdza przyjęcia dotyczące świadczeń m.in. z zakresu endokrynologii, kardiologii, onkologii oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Najwięcej, bo 207 tys. przypadków nieodwołanych wizyt dotyczy świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, 140 tys. z kardiologii, blisko 59 tys. z endokrynologii, a ponad 49 tys. z onkologii.

– Nieodwołana wizyta to stracony termin dla innego pacjenta. Gdyby nieobecność została zgłoszona z wyprzedzeniem, inny pacjent mógłby wcześniej skorzystać z pomocy lekarskiej. Nasze postępowanie ma wpływ na zdrowie innych. Dlatego bądźmy odpowiedzialni i jeśli wiemy, że nie pojawimy się na badaniu, odwołajmy je, dzięki temu termin wizyty nie przepadnie, bo zostanie wykorzystany przez inną osobę z listy oczekujących.

Narodowy Fundusz Zdrowia bierze udział w kampanii edukacyjnej „Odwołuję, nie blokuję”. Akcja zwraca uwagę na problem niestawiania się pacjentów na umówionych wizytach lekarskich, bez wcześniejszego odwołania.

Porównując dane NFZ dotyczące nieodwołanych wizyt z czterech obszarów udzielanych świadczeń (endokrynologii, kardiologii, onkologii oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu) liczba nieodwołanych wizyt z pierwszego półrocza 2022 r. do analogicznego okresu z 2023 roku wskazuje, że liczba nieodwołanych wizyt zmniejszyła się o około 3 tys.

– Nie jest to tak duża skala jak chcielibyśmy, ale edukacja pacjentów, a także przygotowanie placówek medycznych do usprawnienia kontaktu z klientem w celu odwołania wizyty, pozwoli zwiększyć skuteczność zagospodarowania niewykorzystanych terminów.

Jak sytuacja wygląda w województwie łódzkim? Analizując dane z 4 zakresów świadczeń (onkologia, ortopedia, kardiologia i endokrynologia) widać, że pacjenci nieco się zdyscyplinowali i statystyki się poprawiły. Niestety minimalnie. W pierwszym półroczu 2023 r.  przepadło ponad 13 300  u ortopedy, trochę lepiej, ale cały czas dużo, bo ponad 6 600 wizyt u kardiologa! Najmniej nieodwołanych wizyt –  ok. 2 100 to wizyta u onkologa.

Narodowy Fundusz Zdrowia od listopada 2019 r. wysyła do pacjentów SMS, na  3-4 dni przed umówioną wizytą,  z przypomnieniem o zbliżającym się terminie wizyty u specjalisty. Przypomnienie dotyczy 40 wybranych świadczeń, zarówno do poradni specjalsistycznych, ale także na badania takie jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. Pacjent oprócz informacji o dacie badania czy wizyty, ma też podany numer telefonu, pod który może zadzwonić aby odwołać wizytę.

Miesięcznie NFZ wysyła około 800 tys. wiadomości SMS z przypomnieniem o terminie wizyty. Rozwiązanie bazuje na danych przekazywanych do Funduszu przez placówki medyczne i nie wymaga z ich strony dodatkowego nakładu pracy, a jedynie starannego prowadzenia kolejki oczekujących. SMS-a otrzymują pacjenci, którym wyznaczono w poradni termin pierwszej wizyty i podali podczas zapisywania się na wizytę numer telefonu komórkowego.

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!