7,7 mln złotych wart jest program „Razem możemy jeszcze więcej”, który niebawem ruszy w Piotrkowie. Dzięki niemu 445 osób niesamodzielnych i ich opiekunów otrzyma wsparcie. Miasto na ten cel otrzymało 6,6 mln środków zewnętrznych. Największym partnerem programu jest Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Szansa”, gdzie w czwartek odbyła się konferencja prasowa.
– Nasz projekt był najlepiej oceniony ze wszystkich, które wpłynęły do samorządu województwa a ściślej mówiąc do Wojewódzkiego Urzędu Pracy- chwalił się prezydent miasta Krzysztof Chojniak. – Całkowita wartość projektu to prawie 8 milionów złotych, z czego my jako miasto wykładamy milion złotych. Pozostała kwota to dofinansowanie. Co będziemy realizować za te pieniądze? Jeśli chodzi o Centrum „Szansa” będzie to klub wsparcia dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, ale również tzw. mieszkania treningowe z celem rehabilitacyjnym, tak by wdrażać wychowanków „Szansy” do samodzielnego życia – dodał prezydent.
– Chcę pogratulować tym którzy pisali ten projekt. My także piszemy projekty i wiemy jakie to trudne, a znaleźć się na czele listy rankingowej to jest jeszcze trudniej. Fajnie, że udało nam się wejść w ten projekt i że będziemy mogli poszerzyć naszą ofertę dla dzieci niepełnosprawnych. Zaletą tego programu jest to, że obejmuje pomocą osoby od wieku dziecięcego do wieku emerytalno-rentowego – mówiła Hanna Gural, szefowa „Szansy”. Pieniądze w „Szansie” przeznaczone będą na wyposażenie tak zwanego mieszkania treningowego. – Takie mieszkanie to dla nas ogromne wyzwanie. To czego nasze dzieci nauczą się w sali logopedycznej, pedagogicznej, umiejętności społeczne które nabędą, czy będą potrafiły je wykorzystać. Czy będą umiały przygotować sobie posiłek? Mieszkanie treningowe to taki egzamin, to moment w którym mówimy – sprawdzam – dodała H.Gural.
„Razem możemy jeszcze więcej” to 9 modułów:
Klub wsparcia dla osób niesamodzielnych, w tym w szczególności dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej (partner: Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Szansa”)
Usługi opiekuńcze dla osób niesamodzielnych w miejscu zamieszkania od poniedziałku do piątku (partner: Dzienny Dom Pomocy Społecznej)
Usługi opiekuńcze dla osób niesamodzielnych w miejscu zamieszkania w soboty (usługa zlecona)
Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego (partner: Dzienny Dom Pomocy Społecznej)
Rozwój usług wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej (partnerzy: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna)
Nowy oddział Środowiskowej Świetlicy Socjoterapeutycznej „Bartek”
Klub Seniora (Partner Stowarzyszenie „Mam sąsiada”)
Klub wsparcia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie (partner: Stowarzyszenie Koło Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym)
Mieszkania wspomagane (partner: Stowarzyszenie Koło Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym)
Polecamy