Od 8 stycznia 2020 roku recepty w Polsce – z kilkoma, ściśle określonymi wyjątkami – będą mogły być wystawiane wyłącznie elektronicznie. Dziś przedstawiamy kilka istotnych spraw, o których powinniśmy wiedzieć wybierając się do lekarza.
Od 8 stycznia 2020 roku lekarz ma obowiązek wystawić receptę elektroniczną. Pacjent otrzymuje informację o e-recepcie w postaci:
- SMS-a z 4-cyfrowym kodem dostępu, lub/i
- e-maila z załączoną w PDF-ie informacją o e-recepcie albo
- wydruku informacyjnego.
Bezpłatny SMS oraz e-mail są wysyłane z systemu e-zdrowie tylko wtedy, gdy pacjent zalogował się na Internetowe Konto Pacjenta w serwisie pacjent.gov.pl i uzupełnił w zakładce „Moje konto” nr telefonu lub/i adres poczty elektronicznej. Jeśli pacjent nie korzysta z Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lekarz przekazuje mu wydruk informacyjny. Wydruk informacyjny jest też przekazywany zawsze na żądanie pacjenta, nawet jeśli ma on aktywowane IKP. E-receptę można zrealizować w każdej aptece w Polsce.
e-recepta to większe bezpieczeństwo
Co zyskasz dzięki e-recepcie?
- jeżeli przepisano Ci więcej leków, nie musisz prosić o odpis i nie utracisz refundacji — każdy lek możesz kupić w dowolnej aptece
- nie ma ryzyka, że otrzymasz niewłaściwy lek — e-recepta jest zawsze czytelna
- nie zgubisz jej — wszystkie e-recepty zapisują się na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta
- zrealizujesz ją w każdej aptece w Polsce
…a jeżeli korzystasz z IKP:
- w każdej chwili możesz sprawdzić, jak przyjmować lek — na e-recepcie znajdziesz informacje o przepisanym dawkowaniu
- otrzymasz kolejną e-receptę bez wizyty w gabinecie (w przypadku choroby przewlekłej, po ustaleniu z lekarzem)
- możesz sprawdzać dawkowanie leków przepisanych Twoim dzieciom do 18. roku życia
e-recepty w Polsce
Obecnie e-recepty wystawia ponad 37 tys. lekarzy z ponad 6 tys. placówek medycznych z ponad 2 tys. miast. Liczby te każdego dnia rosną, gdyż do systemu e-zdrowie (P1) dołączają sukcesywnie kolejne podmioty. Już teraz każdego dnia wystawianych jest ponad 800 tys. e-recept. Najstarszy lekarz wystawiający elektroniczne recepty ma 91 lat, zaś najmłodszy – 24.
e-recepty w województwie
W Łódzkiem, w Skierniewicach w NZOZ Judyta i Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w maju 2018 r. wystawiono – pilotażowo – pierwsze w Polsce e-recepty. Od tej pory 2021 lekarzy w Łódzkiem wystawiło już ponad 2 miliony e-recept dla 359 tysięcy pacjentów. E-recepty wystawiane są już w 500 placówkach medycznych. Najczęściej na e-receptach wystawiane są leki obniżające ciśnienie tętnicze, leki stosowane w leczeniu stanów niedoboru potasu, a także w leczeniu hiperurykemii.
Polecamy