Grypa to ostra, występująca na całym świecie sezonowa choroba wirusowa, wywoływana przez wirusa grypy typu A lub B. Grypą można się bardzo łatwo zakazić, gdyż przenosi się ona drogą kropelkową, dlatego noszenie maseczek, częste mycie rąk i niedotykanie twarzy, kiedy jesteśmy poza domem, może znacznie ograniczyć ryzyko i zachorowania.
Grypa charakteryzuje się następującymi objawami:
rozwija się bardzo szybko (wirus szybko się namnaża),
pojawia się wysoka gorączka, katar, kaszel, ból głowy,
chory odczuwa bóle mięśniowe,
towarzyszy jej ogólne uczucie osłabienia i rozbicia,
niekiedy pojawiają się wymioty i łagodna biegunka, u małych dzieci ból brzucha.
Rozpoznanie grypy, a przede wszystkim odróżnienie jej od przeziębienia nie jest łatwe i jeśli podejrzewamy u siebie zakażenie, należy zawsze skonsultować się z lekarzem.
Ryzyko zachorowania na grypę jest znacznie niższe u osób zaszczepionych, dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił otwarty nabór dla placówek medycznych oraz aptek ogólnodostępnych, które chcą szczepić przeciwko grypie.
Aplikację do szczepień przeciwko grypie można złożyć elektronicznie (wraz z załącznikami), przez ePUAP. Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ przyjmuje wnioski do 30 września 2022 r.
Placówki medyczne (podmioty lecznicze) i apteki ogólnodostępne mogą szczepić przeciwko grypie po spełnieniu kilku kryteriów. Przede wszystkim konieczny jest personel, który może kwalifikować i wykonać szczepienie u pacjenta, a także posiadanie przez zgłaszający się podmiot odpowiedniego pomieszczenia na ten cel.
Warto przypomnieć, że z całkowicie bezpłatnych szczepień przeciwko grypie mogą skorzystać osoby powyżej 75 r. życia oraz kobiety w ciąży. Z kolei 50% refundacja dostępna jest dla osób z obniżoną odpornością oraz pacjentów powyżej 60 roku życia. Pozostali zapłacą 100 proc. za szczepionkę, a samo jej podanie sfinansuje NFZ.
Polecamy